SME

Dobrovoľník z Kórey: O niektoré deti sa bojím

Prvý detský tábor v Hrabušiciach na Spiši citovo zasiahol štyridsiatku detí, ale aj organizátorov a dobrovoľníkov.

Denný tábor v Hrabušiciach prebehol od 3. do 9. júla. Obľúbenou zábavou bola maľba na tvár. Denný tábor v Hrabušiciach prebehol od 3. do 9. júla. Obľúbenou zábavou bola maľba na tvár. (Zdroj: SME - Ingrid Ďurinová)

HRABUŠICE. Jedenásť dobrovoľníkov z celého sveta pricestovalo na Spiš do Hrabušíc, aby pomohli uskutočniť prvý denný prázdninový tábor v obci. Zámerom bolo zlepšiť vzťahy medzi deťmi z rómskej osady a z dediny.

"Niektoré deti akoby v sebe už mali postavenú stenu. Nemyslím si, že ide o diskrimináciu, ale štyria alebo piati zo skupiny už majú predsudky proti rómskym deťom. O tieto deti sa bojím," povedal dobrovoľník Jiwhan Yoon z Južnej Kórey.

Prečo merali cestu?

Jiwhan dostal na Spiši nové meno, na kórejskom origináli si deti lámali jazyky. Celá dedina ho poznala ako Jasona. Mladý muž prišiel z najväčšej diaľky, lietadlom zo Soulu. Deti z osady ho okamžite prijali medzi seba a chlapci ho obliehali do poslednej chvíle. Výborne hral futbal a podľa kolegov z tímu bol maskotom podujatia.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Okrem neho prišli do Hrabušíc dobrovoľníčky a dobrovoľníci z Ukrajiny, Ruska, Fínska, Španielska, Slovenska, aj Juhokórejka žijúca v Londýne a Francúzka z Bratislavy.

Páčil sa mi tento program, pretože je o deťoch a o ich šťastí.

Dobrovoľník Jiwhan Yoon

"Úprimne, som na prázdninách. Hľadal som nejakú možnosť, ako stráviť dovolenku zmysluplne a nezabudnuteľne. Na internete som narazil na tento program. Bolo to dojímavé. Zaujímam sa o sociálne otázky a v poslednej dobe o problém utečencov. Tento program vo mne vzbudil podobne silné emócie," vysvetlil svoju motiváciu Jiwhan.

Letný tábor v Hrabušiciach bol výsledkom spolupráce neziskových organizácií INEX Slovakia a EPIC Slovakia, obce Hrabušice, miestnej základnej školy aj komunitného centra. Financovaný bol prostredníctvom programu Local Engagement for Roma Inclusion (LERI), ktorý organizuje Fundamental Right Agency z Viedne.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

INEX organizuje dobrovoľnícke workcampy s mladými ľuďmi rôznych národností a kultúr. EPIC spolupracuje s obcou od roku 2013 na projektoch sociálnej inklúzie.

"Na tento tábor bolo potrebné napísať motiváciu, lebo dobrovoľníci vedeli, že budeme pracovať s deťmi. Napríklad dievča z Ukrajiny sa venovalo deťom z vojnovej oblasti," uviedla Dominika Ošková z INEX Slovakia.

Hanbia sa a myslia si, že sú horší, lebo nevedia robiť to, čo ostatní.

Cecile Poirier

Dobrovoľníčka zo Španielska pracovala vo svojej krajine s rómskymi deťmi, naopak Kórejka z písomných podkladov nepochopila, že bude pracovať s deťmi z dvoch rôznych kultúr. "Boli sme spolu v osade, kde videli ten rozdiel, ako žijú a aké majú podmienky. Vítali nás tam veľmi milo, celá osada bola šťastná, že sme tam boli," dodala Dominika.

Cecile pozná podmienky života kočovných Rómov z rodného Francúzska, kde žila do svojej dospelosti. Dva roky bývala v rómskej štvrti v Španielsku, kde sa naučila aj základy rómskeho jazyka. V Hrabušiciach ju prekvapilo to, že v skupine sa našli osemročné deti, ktoré nevedeli používať príbor.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Naučili ich používať vidličku a nôž a boli prekvapení, ako si na ďalší deň samostatne krájali rezeň.

Škola vyberala deti

Do letných prázdninových táborov nechodia, leto trávia v osade a čiastočne v dedine, kam ich rodičia pošlú niečo zariadiť. Nemajú veľa príležitostí rozvíjať priateľstvá s deťmi z majority, hoci sa zo školy poznajú.

Prečítajte si tiež: Prázdninová úvaha o deťoch z osád Čítajte 

Základná škola v Hrabušiciach oslovila na podnet neziskových organizácií rodičov žiakov s ponukou letného tábora. Podmienky boli prijateľné, dieťa príde do denného tábora o pol desiatej a o tretej popoludní pôjde domov. Poplatok za obed pre dieťa bol symbolický, 50 centov. Napriek tomu bol spočiatku záujem zo strany rómskych rodičov malý.

"Vyberali sme deti, ktoré sa dobre učili a mali vzornú dochádzku do školy. Nastavili sme to celé tak, aby to mali za odmenu," vysvetlila riaditeľka školy Alena Rerková.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Návšteva na kopci

Zašli do osady, ktorá je tesne pri dedine na kopci. Atmosféra bola podľa organizátoriek, Cecile aj Dominiky, veľmi príjemná. Všetci domáci vedeli, kto sú a čo robia. Padli aj výčitky, prečo nemohli ísť aj ďalšie deti.

Bála som sa toho, ako to tu bude prebiehať. S rómskymi deťmi som predtým neprišla do kontaktu, ale sú zlaté a na tábore sme mali veľmi talentované deti. Záleží na výchove a na tom, ako bude ďalej ich talent rozvíjaný.

Dominika Ošková

"Ocenila by som, keby bolo rómskych detí v dennom tábore viac. Žiaci boli vybraní podľa toho, aké mali známky a či sa dobre správali v škole, ale podľa mňa by si zaslúžili tu byť aj tí slabší žiaci. Nemusia mať jednotky," myslí si Dominika.

Podľa nej v dedine vidieť vo vzťahoch medzi Rómami a majoritným obyvateľstvom napätie.

"Keď sme hrali nejaké aktivity, snažili sme sa deti miešať. Zo začiatku sa stalo, že nechceli chytiť za ruky rómske dieťa. Čím ďalej, tým to bolo lepšie," opísala Dominika.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Hody kultúr

INEX pravidelne organizuje Hody kultúr ako súčasť medzinárodných dobrovoľníckych táborov. Každý pripraví jedlo, ktoré je typické pre jeho krajinu, prezentuje ho ostatným a ponúka na ochutnanie.

"Pripravili sme hody a chceli sme predstaviť rôzne kultúry, ale oni videli jedlo a vrhli sa na to. V jednom okamihu bolo pri jedle veľa Rómov, o chvíľu sa prejavil ich temperament a už sme tancovali. Naši dobrovoľníci povedali, že to ešte nezažili," opísala Dominika Ošková s tým, že v budúcnosti by sa tejto aktivite radšej vyhla.

Cecile Poirier ju naopak hodnotila pozitívne.

"Jedla sme mali dosť, koláče pre 240 ľudí, mali sme obrovský guláš, rôzne špeciality. Dobre to dopadlo. Celú noc som varila, s deťmi sme pripravili výzdobu. Pekné to bolo, naozaj," opísala. Veľmi ju bavil tanec ulicami dediny, ktorý vraj ešte Hrabušice nezažili.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Cecile Poirier: Záujem o Rómov mám odmalička

Ako dieťa ju fascinovali kočovní Rómovia. "My ich voláme cestovateľskí ľudia," opisuje. Rómovia majú vo Francúzsku iný občiansky status, sú registrovaní ako kočovníci a majú aj možnosť podpory od štátu.

V tejto krajine musí mať každá dedina určené miesto so sprchami a toaletami pre cestovateľov. "Oni môžu prísť a používať to kedy chcú a ako dlho chcú. Majú lúku, kde môžu byť, je to dané zákonom," vysvetľuje rodáčka z francúzskeho Bretónska.

Dva roky žila v rómskej osade v španielskej Granade. Mala byt v časti mesta, ktorá sa volá Almanjayar, kde žijú skoro samí Rómovia a chudobní  Španieli. "Vedela som hovoriť rómsko-španielsky, ale je to iný jazyk, ako ten, ktorý používajú tieto deti."

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Teraz žije v Bratislave, kde má jazykovú školu v centre mesta a pritom robí vo voľnom čase dobrovoľníčku.

"Prišli sme na tábor z celého sveta kvôli deťom, aby neboli celý deň tam hore v osade," hovorí a dodáva, že deti si podľa nej majú čas prázdnin užívať.

Letný tábor v Hrabušiciach bol experiment, organizovali ho prvýkrát. Aj preto trval iba týždeň, lebo si neboli istí, či to dobre dopadne. Nebol to tábor pre rómske deti, ale pre všetky deti z obce, zdôrazňuje Francúzka.

Netají sa tým, že nevidela medzi deťmi výrazný rozdiel. Ten je podľa nej iba v tom, kde žijú a ako žijú.

"Pre mňa je veľmi divné, že bohatší ľudia sú dole, a potom ideme hore do osady a oni hovoria, že sú "lepší Cigáni" a "horší Cigáni". Tí "lepší Cigáni" sú dole a hore sú tí, čo naozaj nemajú peniaze," hovorí o zážitku z rozloženia obydlí na kopci a pod ním.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Vraj videla iné veci, aj ľudí bývajúcich v jaskyniach, ale nikdy nezažila kopec, ktorý ľudia osídlili vo vrstvách podľa stupňa ich chudoby.

"Chcela by som, aby to tu v Hrabušiciach nebolo len týždeň a potom nič. Už teraz rozmýšľam, ako niečo urobiť na Mikuláša. Chcem sa sem s Dominikou vrátiť."

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 25 104
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 680
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 934
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 326
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 241
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 881
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 668
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podľa Ledeckého je problémom komunít absencia stavebných pozemkov.

Ide o diskrimináciu na základe etnicity, upozornila Ingrid Kosová.


SITA
Ilustračné foto

S neľudským zaobchádzaním sa taktiež stretli utečenci či migrujúci.


SITA
Škola v obci Ostrovany pri Sabinove.

Kritizujú podporu dvojzmennej prevádzky v základnej škole v Ostrovanoch.


SITA
Rómovia bývajú v Pobedime na rovnakom mieste ako pred sto rokmi.

Obce si napríklad nemôžu dovoliť platiť poriadkové služby z vlastného rozpočtu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu