SME

O kríze rómskych médií

Rómovia zo strednej vrstvy sú pre spoločnosť neviditeľní. Vo verejnoprávnej televízii ich treba ukázať v každodennom živote.

(Zdroj: J. G. Mandel)

PREŠOV. Slovenský mediálny trh je malý, ten rómsky ešte menší. A čo je horšie, perspektíva jeho rozvoja a stabilizácie je v nedohľadne. Printové rómske médiá zažili najväčší boom začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia. Netrval dlho, len pár rokov.

Potom začal byť problém, nie v ľuďoch, skôr v nedostatku financií. Jediným periodikom, ktoré vychádza už 26 rokov, sú noviny Romano nevo ľil. Hoci boli lepšie a horšie roky, vyšli každý rok.

Od desiatich k piatim

Menil sa náklad novín. Do roku 2010 vychádzal Romano nevo ľil v 12-tisícovom náklade. Redaktori vždy dokázali zachytiť najdôležitejšie udalosti, ktoré sa v danom roku udiali. Aj keď kritici spochybňovali hodnotu starých informácií, práve tie dokumentujú históriu Rómov od začiatku budovania demokracie na Slovensku.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Prečítajte si prvé číslo Romano nevo ľil 2016 Čítajte 

Noviny majú stále svoju redakciu, sú na rovnakej adrese. Aj keď je pravdou, že v budove, v ktorej majú sídlo, sa redakcia v posledných piatich rokoch dvakrát sťahovala do menšieho a lacnejšieho priestoru.

So stálymi členmi vydržala redakcia do roku 2011. Posledných päť rokov už spolupracuje len s externými dopisovateľmi, redaktori si našli inú prácu.

Zapríčinili to oneskorené dotácie, menší rozpočet a komisiou znížený náklad na dnešných štyritisíc výtlačkov. Ku kríze printu prispeli aj sociálne siete, ktoré sú rýchlejším zdrojom aktuálnych informácií.

Oneskorené dotácie zastavili aj splnomocnenca

Na detský časopis Luluďi, ktorého vydavateľom je Dezider Banga, výrazná osobnosť v rómskom svete, mu v posledných rokoch grantová komisia poskytla zdroje na publikovanie najviac štyroch čísel ročne.

Roman Čonka, šéfredaktor Romano nevo ľil

Malá iskierka nádeje pre rozvoj rómskeho printu prišla v roku 2014. Rómske mediálne centrum Mecem obnovilo vydávanie Rómskych listov, pridal sa aj bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák. Ten zaviedol svoje stranícko-úradnícke noviny, ktoré vydávala žilinská reklamná agentúra.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Aj Pollák mal ambíciu vydávať Romane nevipena od začiatku kalendárneho roka, no ani jemu sa tento cieľ nepodarilo naplniť. V roku 2014 vydal svoje noviny iba v posledných troch mesiacoch roka.

Ani v roku 2015 nebola situácia iná a noviny rómskeho splnomocnenca začali vychádzať až v druhej polovici roka. Rómske listy vydavateľstva Mecem v tomto roku ukončili svoju činnosť, pričom časť plánovaných vydaní nezrealizovali a dotáciu vrátili. V roku 2016 sa už o dotáciu neuchádzali.

Neprešli ani dva roky a opäť sme len pri jednom tlačenom periodiku – Romano nevo ľil.

Rómovia si svoj mediálny obsah tvoria sami

Elektronické médiá, do ktorých tradične patrí rozhlasové a televízne vysielanie sa v posledných rokoch rozšírili aj o internetové a pridali sa aj sociálne siete.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Do konca roka 2014 produkovalo rómske televízne magazíny ako aj rómske rozhlasové relácie výlučne Rómske mediálne centrum Mecem. Nové združenie Romed (Roma Media) prevzalo produkciu relácií v roku 2015. Neboli to však noví ľudia, len odídenci z Mecemu.

RTVS vypísala koncom roka 2015 konkurz na nových dodávateľov rozhlasových a televíznych magazínov z rómskeho prostredia.

V roku 2016 tak pre RTVS vyrábajú televízne aj rozhlasové magazíny tri organizácie: Romed (bývalá časť Mecem), Jekhetane-Spolu (vydavateľ Romano nevo ľil) a Gipsy Television (European Media Centre). Podporilo to žánrovú, obsahovú a vizuálnu pestrosť a ukončilo dlhoročný dodávateľský monopol.

Ak sa na to pozrieme bližšie, verejnoprávna televízia prakticky nemá rómsku redakciu, hoci by si ju druhá najväčšia menšina na Slovensku vo verejnoprávnom médiu zaslúžila.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Rómska redakcia v RTVS by mala mať hlavne koordinačnú a dramaturgickú úlohu. Preberali by sa témy, rozoberal obsah, rozdeľovali úlohy jednotlivým dodávateľom tak, ako je to pri iných reláciách zaužívané a normálne.

Problém amatéri versus profesionáli

Dodávateľ rómskeho rozhlasového vysielania musí odovzdať kompletnú, technicky aj obsahovo finalizovanú dvadsaťminútovú reláciu v dvoch jazykoch a s určenou štruktúrou za 50 eur. Táto suma má vykryť náklady na moderátora, technika a cestovné náklady pri príprave reportáží.

Profesionál v RTVS má k dispozícii internú techniku, interné dopravné prostriedky, prístup do spravodajských databáz a komunikačné a nahrávacie prostriedky.

Rómovia – amatéri robia túto prácu, lebo je to v súčasnosti jediná možnosť vstupu do verejnoprávneho mediálneho priestoru. Títo ľudia sú dobrovoľníci.

Roman Čonka

Sú takí lacní, že si RTVS môže mädliť ruky od spokojnosti. Povinnosť si plní, Rómovia vysielajú. A nezaberajú pritom ani žiadne redakčné priestory v inštitúcii. Nezavadzajú.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Málo profesionálnych tvorcov

Ak sa pozrieme na tvorbu dokumentárnych filmov s rómskou tematikou na Slovensku, nie je ich veľa. Výrobu dokumentárnych filmov, okrem výroby rómskych magazínov, realizovalo Rómske mediálne centrum Mecem. Dnes neprináša nové dokumenty ani Mecem, ani Roma Media.

Výrobu dokumentárnych filmov začalo realizovať aj občianske združenie EduRoma. Vo filme Tvoj čas hľadali odpovede na to, ako to je s rómskymi politikmi na Slovensku a v Česku po roku 1989. V druhom dokumente Rómovia’89 predstavili 25 rokov po revolúcii niektoré rómske osobnosti.

Dokumentárnej tvorbe sa venuje aj režisér, kameraman a producent Jozef Banyák. Vo svete filmovej tvorby ide o známe meno, tvoril pre Slovenskú televíziu aj pre komerčné televízie. Z etnického hľadiska ide o najvýraznejšiu rómsku osobnosť vo filmovom odvetví.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Päť nových filmových dokumentov o ľuďoch z rodu Rómov Čítajte 

Združenie Jekhetane-Spolu, ktoré je vydavateľom novín Romano nevo ľil sa dokumentárnej tvorbe venuje od roku 2010 a za posledných šesť rokov vyprodukovalo 14 filmových dokumentov v spolupráci s Living documentary Bratislava.

 

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 705
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 447
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 783
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 007
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 919
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 605
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 041
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podľa Ledeckého je problémom komunít absencia stavebných pozemkov.

Ide o diskrimináciu na základe etnicity, upozornila Ingrid Kosová.


SITA
Ilustračné foto

S neľudským zaobchádzaním sa taktiež stretli utečenci či migrujúci.


SITA
Škola v obci Ostrovany pri Sabinove.

Kritizujú podporu dvojzmennej prevádzky v základnej škole v Ostrovanoch.


SITA
Rómovia bývajú v Pobedime na rovnakom mieste ako pred sto rokmi.

Obce si napríklad nemôžu dovoliť platiť poriadkové služby z vlastného rozpočtu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu