SME

Zdravé komunity udržali v teréne 257 zamestnancov

V roku 2003 do experimentu zapojili jedenásť lokalít, teraz ich je 239. V júni 2016 bol projekt oficiálne uznaný Európskou komisou.

Asistenti osvety zdravia a ich koordinátori pôsobia v teréne 239 rómskych osád. Asistenti osvety zdravia a ich koordinátori pôsobia v teréne 239 rómskych osád. (Zdroj: Ilustračné foto Ingrid Ďurinová)

BRATISLAVA. Najvýznamnejším výsledkom projektu Zdravé komunity, ktorého cieľom je osveta zdravia v rómskej komunite, je 257 ľudí pracujúcich v teréne. Medzi nimi je 234 asistentov osvety zdravia a 23 koordinátorov, ktorí spolupracujú so 750 lekármi.

"Hlavnou úlohou projektu osvetovej činnosti je, aby sa ľudia začali starať o svoje zdravie, lebo iba zdravý človek sa vie umiestniť na trhu práce," vysvetľuje hlavný koordinátor pre terén Richard Koky v rozhovore pre TVR.

Posledné dva roky má projekt Zdravé komunity národnú úroveň s výrazne vyššími rozpočtom, ako na svojom začiatku. Začínal sa ako experiment v roku 2002 v jedenástich lokalitách. Dnes pokrýva 239 lokalít, v ktorých žije približne 230-tisíc obyvateľov.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Asistenti zdravia otvárajú dvere, ktoré boli dlhé roky zatvorené Čítajte 

Narástol aj počet klientov, ktorým asistenti osvety zdravia v osadách pomáhajú, dnes ich je viac ako stotisíc. Koordinujú  očkovania a preventívne prehliadky, príjazd záchraniek do osád alebo pomáhajú školám a samosprávam pri šírení osvety o základných hygienických návykoch.

"Projekt Zdravé komunity ukázal, že najväčšími zdravotnými rizikami boli v rómskych osadách uhryznutia hlodavcami, ale aj šváby, ploštice, ovčie kiahne a žltačka typu A," vysvetlil Rudolf Sivý s tým, že príčinou boli katastrofálne hygienické podmienky a nízka úroveň vzdelania.

Hlavnými cieľmi je tak vo všeobecnosti zlepšenie zdravia, zvýšenie úrovne vzdelania a podpora zamestnanosti obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít.

Asistenti zvládli aj pôrody

Výkon práce v osadách robia obyvatelia cieľových lokalít. Poznajú miestne podmienky života, rodiny a ich problémy. Pred nástupom do výkonu práce v teréne prešli zdravotníckym zaškolením.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Zdravé komunity hodnotili výsledky terénneho projektu Čítajte 

Zamestnanie získali v konkurznom konaní zvyčajne líderské osobnosti, ktoré mali predpoklady osvojiť si nové informácie a autoritu v komunite.

Bývalý traktorista Jozef Gurguľ z Iňáčoviec pri Michalovciach priviedol na svet novorodenca v ťažkých podmienkach priamo v osade. Jeho príbeh zaujal natoľko, že mu bolo udelené ocenenie Roma Spirit.

Robert Dužda pracuje ako asistent osvety zdravia v osade pri obci Milpoš v okrese Sabinov, kde žije so svojou manželkou a deťmi. V osade pod lesom vzdialenej dva kilometre od obce nemajú vodovod, elektrinu, kanalizáciu ani prístupovú cestu.

"Prvé, čo urobil po nastúpení do práce bolo, že za svoje peniaze kúpil cement a opravil studňu. Ohradil ju drevenými doskami, ktoré pravidelne opravuje. Hoci je bez elektriny, mobil má stále zapnutý a nabitý," povedala koordinátorka Zdravých komunít Nazarejová o svojom kolegovi z osady.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Projektové zdroje

Od 7. októbra do 31. decembra 2013 putovalo na projekt 336 909 eur. Peniaze poskytli rovným dielom ministerstvá práce, financií a vnútra.

Na obdobie od 1. januára do 30. júna 2014 šlo na projekt 750-tisíc eur, od 1. júla do 30. septembra 2014 to bolo 399 804 eura. Finančné prostriedky šli z ministerstva vnútra na základe zmluvy o poskytnutí dotácie na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenia mimoriadne nepriaznivých situácií rómskej komunity.

Následne národný projekt Zdravé komunity získal od 1. októbra 2014 do 31. decembra minulého roku 3 289 257 eura. Financovaný už bol z operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia, ktorého riadiacim orgánom je ministerstvo práce. Peniaze šli z Európskeho sociálneho fondu.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

V júni 2016 projekt oficiálne uznala Európska komisia vo svojej správe Effective Roma integration measures in the Member States 2016.

"Zdravé komunity v hodnotiacej správe Európskej komisie medzi efektívnymi programami v oblasti zdravia figurovali hneď dvakrát. Naša práca bola vyzdvihnutá v rámci medzinárodného projektu zdravotnej mediácie, Spoločne za lepšie zdravie (spolupráca Zdravých komunít s partnermi z Rumunska, Maďarska a Bulharska)," uvádza sa na webe projektu.

Štát sa má čím pochváliť

„Celoslovenský, neskôr národný projekt Zdravé komunity je postavený a realizovaný na základe skúseností z dlhodobého projektu Zdravé komunity, ktorý je najrozsiahlejším a najdlhšie realizovaným projektom zameraným na zlepšenie zdravia rómskej populácie a osvetu v oblasti zdravotnej starostlivosti obyvateľov segregovaných rómskych osád na Slovensku," píše rezort zdravotníctva.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Primárnou cieľovou skupinou sú obyvatelia vylúčených rómskych komunít na Slovensku, hlavne deti a ženy. Sekundárnou sú lekári prvého kontaktu, lekári špecialisti, učitelia na základných školách, starostovia, pomáhajúce profesie pôsobiace v cieľových lokalitách ako aj obyvatelia Slovenska.

Na projekte aj finančne spolupracovali ministerstvá vnútra, financií a práce, ako aj mimovládny sektor či úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity či kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku.

„Významným výsledkom realizácie projektu v období 2013 – 2015 je napĺňanie hlavného cieľa strategického vládneho materiálu zameraného na zlepšenie životnej situácie vylúčených Rómov na Slovensku – Stratégie SR pre integráciu Rómov do roku 2020 v oblasti zdravia, ktorým je podporiť prístup k zdravotnej starostlivosti a verejnému zdraviu, vrátane preventívnej zdravotnej starostlivosti a zdravotníckej osvety a znížiť rozdiel v zdravotnom stave medzi Rómami a väčšinovou populáciou," píše sa v materiáli ministerstva zdravotníctva, ktorým sa bude zaoberať vláda.

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 091
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 540
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 138
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 747
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 981
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podľa Ledeckého je problémom komunít absencia stavebných pozemkov.

Ide o diskrimináciu na základe etnicity, upozornila Ingrid Kosová.


SITA
Ilustračné foto

S neľudským zaobchádzaním sa taktiež stretli utečenci či migrujúci.


SITA
Škola v obci Ostrovany pri Sabinove.

Kritizujú podporu dvojzmennej prevádzky v základnej škole v Ostrovanoch.


SITA
Rómovia bývajú v Pobedime na rovnakom mieste ako pred sto rokmi.

Obce si napríklad nemôžu dovoliť platiť poriadkové služby z vlastného rozpočtu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu