SME

Zločin obchodovania s ľuďmi je narýchlejšie rastúcim biznisom

Nútená práca, žobranie, sobáše či sexuálne vykorisťovanie sú predmetom novodobého otroctva. Pomôcť má prevencia zameraná na mládež.

Foto z interaktívnej kampane organizovanej ministerstvom vnútra v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi s názvom Ľudia nie sú na predaj, 2014.Foto z interaktívnej kampane organizovanej ministerstvom vnútra v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi s názvom Ľudia nie sú na predaj, 2014. (Zdroj: TASR - Martin Turanovič)

BRATISLAVA. Bojovať proti obchodovaniu s ľuďmi má pomôcť nová mobilná aplikácia SAFE, ktorú vytvorila Medzinárodná organizácia pre migráciu IOM. Ide o interaktívnu hru, v ktorej vystupujú štyri hlavné postavy, dve ženy a dvaja muži, na ceste zo Slovenska.

Na hráčovi je, aby rozhodol o tom, či sa na miesto v cudzej krajine dostanú bezpečne.

Pomocou tejto aplikácie chce úrad upozorniť na fenomén moderného otroctva predovšetkým mladých ľudí, ktorí sú cieľovou skupinou obchodovania s ľuďmi.

Aplikácia pripraví mladých

"Najohrozenejšou skupinou sú mladí ľudia okolo 20 rokov," povedala vedúca Úradu pre migráciu Zuzana Vatráľová s tým, že prevenciu treba aplikovať už na 15-ročných deťoch.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Pre mobilné telefóny s operačným systémom Android je aplikácia dostupná už dnes, pre iphony bude na stiahnutie od utorka 18. októbra. Dostupná je v slovenčine, češtine, poľštine, maďarčine a v angličtine.

Ako uviedla Vatráľová, cieľom aplikácie nie je zachrániť človeka v núdzovej situácii, ale vzdelávať mladých, aby sa obeťami obchodovania s ľuďmi nestali.

Aplikácia je dostupná aj v režime offline, teda vtedy, keď užívateľ telefónu nemá prístup na internet. Odbornejšiu časť aplikácie tvoria texty o tom, čo obchodovanie s ľuďmi znamená, kedy sa človek stáva obeťou obchodovania a na koho sa v danom prípade obrátiť.

Sieťujú advokátov, zaškolia učiteľov

Aplikáciu SAFE predstavia pri príležitosti Európskeho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorý každoročne pripadá na 18. októbra na stretnutí zástupcov Ministerstva vnútra SR, Úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM), Ligy za ľudské práva a Slovenskej katolíckej charity.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Úrad pre migráciu chystá aj pilotné poldňové školenie pre ľudí, predovšetkým pre učiteľov, aby ich naučili, ako s aplikáciou pracovať na hodinách s deťmi.

Alexandra Malangone z Ligy za ľudské práva zdôraznila, že slovenský legislatívny systém nie je nastavený tak, aby obete akéhokoľvek násilia či trestného činu mali okamžite prístup k právnemu zástupcovi. Liga za ľudské práva v spolupráci s rezortom spravodlivosti vytvára sieť advokátov, ktorí sú schopní obhajovať obete obchodovania s ľuďmi.

Hugo Gloss z katolíckej charity pripomenul, že obete obchodovania s ľuďmi často čelia aj iným právnym konaniam, ako sú exekúcie a iné podlžnosti.

"Je dôležité poskytnúť týmto ľuďom aj psychologickú a sociálnu pomoc, predovšetkým im zabezpečiť reintegráciu do spoločnosti a obnovu väzieb spred odchodu do zahraničia," povedal.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Bezpečnostná náuka pre školy

Ministerstvo vnútra pracuje na bezpečnostnej stratégii SR s tým, že prostredníctvom nej chystá aj zavedenie školského predmetu Bezpečnostná náuka, informoval Jozef Halcin.

"Od roku 2008 sme informačne pripravili viac ako tritisíc ľudí zo Slovenska," uviedol Halcin. Medzi nich patria pracovníci úradu práce, sociálni terénni pracovníci, polícia či sudcovia, ktorí môžu tieto informácie sprostredkovať ľuďom.

V utorok 18. októbra uskutoční maratón boja proti obchodovaniu s ľuďmi a šesťhodinový cyklus informovania mladých o tomto modernom type otroctva.

Najčastejšími obeťami sú muži

Obchodovanie s ľuďmi je najrýchlejšie rastúcim medzinárodným zločinom, pričom dnes žije celosvetovo v modernom otroctve až niekoľko desiatok miliónov ľudí. Podľa štatistík Europolu pochádza až 70 percent obetí obchodovania s ľuďmi v EÚ z niektorého z členských štátov vrátane Slovenska.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Slovensko je tak krajinou pôvodu, tranzitu, ale aj cieľovou krajinou obchodu s ľuďmi. Účelom obchodovania býva najčastejšie nútená práca, žobranie, sobáše či sexuálne vykorisťovanie. Cudzincov na Slovensko lákajú na dobrú prácu v potravinárstve, stavebníctve či v službách, ako sú kúpele, masáže a salóny krásy.

Slovenky a Slováci sú pritom obeťami obchodovania najmä vo Veľkej Británii. Podľa informácií rezortu vnútra zaradili v roku 2015 do programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi na Slovensku 25 osôb, 68 percent z nich tvorili muži.

Sexuálnemu vykorisťovaniu boli vystavené dve ženy, nútenej práci 14 mužov a tri ženy, žobraniu traja muži a dve ženy a núteným sobášom štyri ženy.

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podľa Ledeckého je problémom komunít absencia stavebných pozemkov.

Ide o diskrimináciu na základe etnicity, upozornila Ingrid Kosová.


SITA
Ilustračné foto

S neľudským zaobchádzaním sa taktiež stretli utečenci či migrujúci.


SITA
Škola v obci Ostrovany pri Sabinove.

Kritizujú podporu dvojzmennej prevádzky v základnej škole v Ostrovanoch.


SITA
Rómovia bývajú v Pobedime na rovnakom mieste ako pred sto rokmi.

Obce si napríklad nemôžu dovoliť platiť poriadkové služby z vlastného rozpočtu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu