BRATISLAVA. Vytrhané káble, zdevastované bytovky, kovové tyče odvezené do zberu, zákaz vstupu pre riziko úrazu. Národný projekt za 30-tisíc eur, ktorý mal naučiť Rómov z košického Lunika IX pracovať a starať sa o svoje byty, stroskotal.
Bytové domy na ulici Hrebendova, ktorá patrí medzi najhoršie na sídlisku, sú vo väčšine zbúrané. Ďalší majú strhnúť do konca jesene.
Pritom na pár mesiacov sa aj tam situácia zlepšovala. Na prelome rokov 2010 a 2011 tam štát platil dvanástich domovníkov. Potom s tým skončil a domy ďalej chátrali.
V Česku sa podobný projekt začal v júni tohto roku, zatiaľ je úspešný. Sedemnástich domovníkov zamestnalo ministerstvo vnútra v reakcii na protirómske pochody. Pôsobia v piatich regiónoch, samosprávy si ich chvália. Zmluvy majú do konca roka.
Deväť mesiacov
Aj slovenský projekt na Luniku IX bol pôvodne nakrátko. Potom však už nepokračoval. Úrad práce ho načasoval na deväť mesiacov. Dvanásť Rómov, ktorí mali za úlohu starať sa o byty, kde bývali, potom o prácu prišlo.
„Pri prechádzke sme pozerali na zdevastované bytové domy a ich obyvatelia nemajú ani ako vojsť do bytu, pretože je tam veľa odpadkov. Bytovky by opäť potrebovali domovníkov,“ hovorí Ivan Hriczko, iniciátor projektu Domovník.
„Ľudia neverili, že na Luniku IX môže bývať niekto, kto chce pracovať a žiť slušne. Ale vchody boli v priebehu niekoľkých dní viditeľne čistejšie, ich prácu si pochvaľovali na magistráte aj na ministerstve práce,“ hovorí Hriczko.
Zrušené dotácie
Zákon, ktorý projekt umožňoval, v roku 2011 zmenili. Na domovníkov tak už štát peniaze neposiela.
Nápad na košickom magistráte vtedy presadil Poradný orgán pre riešenie rómskych problémov. Mesto v roku 2012 zrušilo aj tento úrad.
„Aj napriek tomu, že skúsenosti mesta boli pozitívne, nebolo možné v zámere pokračovať,“ napísala Martina Urik Viktorínová, hovorkyňa mesta Košice. Od štátu už podporu dostať nemohli, z rozpočtu mesta domovníkov platiť nechceli.
„Košice ušetrili štátu na sociálnych dávkach a zdravotných odvodoch približne 15-tisíc eur, ale mestu to už nevrátili, aby mohli motivovať na tvorbu ďalších pracovných miest,“ myslí si Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti. „Dali prácu jednému percentu ľudí na Luniku IX, ale čo tí ostatní?“ pýta sa Páleník. Domovníci by sa podľa neho osvedčili, keby ich zobrali na dlhšie.
Hovorca ústredia práce Peter Zeman vraví, že mesto dostalo príspevok po tom, ako splnilo zákonné podmienky. Význam projektu neskúmali.
Myšlienka profesionálnych domovníkov sa pozdáva ministerstvu dopravy a výstavby. Ministerstvo práce chce zasa na Luniku IX skôr viac asistentov a úradníkov na tamojší úrad práce.
Skúsia to saleziáni
Dnes na Luniku IX pracuje iba jedna „profesionálna“ domovníčka, zamestnáva ju mestská časť.
Miestni politici sa sťažujú, že ju slabo kontrolujú. „Nie je v práci, ako má byť. Trikrát sme ju kontrolovali, ale nikdy nebola v práci. Väčšinou si doma varila. Tak sme ju napomenuli a budeme to ďalej riešiť,“ tvrdí Miloš Ihnát, poslanec košického mestského zastupiteľstva.
Vlastných domovníkov na Luniku IX skúšajú zaviesť aj saleziáni. Od samosprávy dostali bytový dom za euro.
V najbližších týždňoch tam nasťahujú približne tridsať rómskych rodín. Základom sú prísne pravidlá.
Projekt Domovník sa osvedčil aj vo Veľkom Krtíši, kde ho spustilo tamojšie komunitné centrum. Financované je bez pomoci štátu.

Beata
Balogová
