SME

Asistenti zdravia otvárajú dvere, ktoré boli dlhé roky zatvorené

Rómovia v 195 osadách majú dnes medzi sebou asistenta osvety zdravia. Najprv ich veľmi nebrali, dnes sú pravou rukou lekára v osade.

Metodička projektu Zdravé komunity Zuzana Pálošová.Metodička projektu Zdravé komunity Zuzana Pálošová. (Zdroj: INGRID ĎURINOVÁ)

JÁNOVCE, LETANOVCE, MARKUŠOVCE. Pred trinástimi rokmi začala Ľubomíra Slušná-Franz konať potom, ako sa prvýkrát dostala do osady. Priviedli ju tam účastníčky vzdelávania pre nezamestnaných, ktoré organizovala.

Videla zlú situáciu a rozhodla sa ju riešiť prostredníctvom zdravotného vzdelávania Rómov.

„Dali sme si podmienku, že to budú robiť ľudia z osady, čo mnohí považovali za nesplniteľné,“ uviedla pre Sme Ľ. Slušná-Franz, členka správnej rady neziskovej organizácie Zdravé komunity.

Skoro všetci asistenti osvety zdravia majú základné vzdelanie. Vo vylúčených osadách je nemožné nájsť stredoškolsky vzdelaného zdravotníka.

„My sme ich vyberali podľa toho, či mali vôľu niečo urobiť pre tých svojich. Je to naozaj projekt zdola,“ povedala Ľ. Slušná-Franz.

Projekt rozvíjali od roku 2003 pod Asociáciou pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu a za finančnej podpory zo súkromných zdrojov. Vrchol svojich možností dosiahol v rokoch 2008-2010, kedy mal v 68 lokalitách 95 asistentov a koordinátorov.

„Následne prišla kríza, spoločnosti stopli financovanie takýchto projektov a počet asistentov klesol na tridsať,“ povedal riaditeľ neziskovej organizácie Zdravé komunity Michal Kubo.

Vzdelávacia asociácia iniciovala v roku 2012 vznik Platformy na podporu zdravia znevýhodnených skupín. Pripojila sa Asociácia terénnych zdravotných asistentov a Slovenská spoločnosť všeobecného lekárstva pre dospelých.

V októbri 2014 zastrešilo projekt ministerstvo zdravotníctva a ďalšie inštitúcie. Vznikla nezisková organizácia Zdravé komunity.

Zdravé komunity

Projekt Zdravé komunity dnes priamo zasahuje 230-tisíc Rómov a 747-tisíc obyvateľov majority. V 195 lokalitách v štyroch krajoch Slovenska denne pracuje 208 asistentov osvety zdravia, ktorí sa opierajú o 21 regionálnych koordinátorov.

Šéfujú im dvaja ľudia, metodička projektu Zuzana Pálošová a expert pre terén Richard Koky.

„Zdravie ľudí je veľmi dôležité, a tu naozaj dochádza k prepájaniu medzi komunitou a zdravotníctvom. Dnes má veľa ľudí z osád informácie a vie rozpoznať príznaky rôznych chorôb,“ povedal Richard Koky.

Ako zdôraznil, kľúčové pre samotných Rómov je to, že získali možnosť pomáhať svojej komunite. „Verte, že je to prvý projekt, kde v takomto počte pracujú Rómovia pre Rómov,“ povedal Koky.

Podľa metodičky Zdravých komunít Zuzany Pálošovej majú pozitívne ohlasy zo sociálnej kurately. Keď je dôvod odobrať dieťa z rodiny pre zlé podmienky, dá sa ešte pomôcť.

„Kuratela nariadi opatrenia a asistent na to dohliadne a zaručí, že rodina podmienky dodrží. Veľa rodín sa podarilo takto zachrániť,“ povedala Pálošová.

Profituje celá spoločnosť

Lekári boli spočiatku skeptickí a nechceli na projekte spolupracovať. Dnes je asistent osvety zdravia predĺženou rukou lekára. Jeden asistent sa stará o osadu, v ktorej žije.

Okrem osvety a praktickej pomoci ľuďom objednáva termíny vyšetrení, sleduje dodržiavanie liečby. Vedie vlastnú dokumentáciu, komunikuje s pediatrom, všeobecným lekárom a inštitúciami.

„Ja si to všetko píšem. Chodím s klientmi na vyšetrenia, na kontroly. Celý deň robím to isté, meriam tlak, riešim svrab. Bývam blízko, tak klienti prídu ku mne aj domov,“ povedala pre Sme asistentka z Jánoviec Renáta Paločajová.

Ako dodala, veľa vecí sa v osade zlepšilo. „Nechceli chodiť ani s deťmi, ani sami so sebou na preventívne prehliadky. Teraz chodia a som veľmi rada. Teší ma to.“

Pediatri spolupracovali od začiatku, ale všeobecných lekárov presvedčili až výsledky. Zlepšila sa prevencia a ľudia z osád vedia, kto je vlastne ich obvodný lekár, či stomatológ.

„Lekári to teraz majú oveľa ľahšie. Zavolajú asistenta a majú v istom zmysle záruku, že pacient dodrží liečebný postup, že pôjde na špecializované vyšetrenie a nestratí sa v kope inštrukcií, ktoré dostal,“ uviedla metodička projektu Zuzana Pálošová.

Aspoň tristo asistentov zdravia do komunít

V práci asistenta osvety zdravia sa našiel aj 24-ročný Marián Pecha z Markušoviec. Riešil už mumps, žltačku typu A, tuberkulózu.

Keď hovoril o svojom prvom pôrode v osade pred ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom, ten iba uznanlivo kýval hlavou.

„Mne táto práca dáva zmysel. Niektoré rodiny nechodili s deťmi do poradne, nechodili na očkovanie. Vysvetľoval som ľuďom, robil som osvetu a postupne začali chodiť,“ povedal mladý osvetár Marián Pecha.

Na tlačovej konferencii v Markušovciach vyjadril Viliam Čislák projektu Zdravé komunity podporu. V troch spišských osadách v obciach Jánovce, Letanovce a Markušovce strávil jeden celý májový deň.

Prekvapili ho ľudia, ktorí pri práci na projekte vyrástli a reálne prepojeníe medzi občanmi a zdravotníkmi. Kvalitu práce týchto ľudí potvrdil aj doktor Peter Marko z Veľkej Lomnice.

„Máme veľmi dobrých asistentov v teréne, ktorí majú výsledky vďaka tomu, že pravidelne komunikujú s ambulanciou. Pozitívne vnímame to, že sa nám darí zvyšovať dostupnosť prevencie u dospelých. Urobili v praxi veľa vo verejnom zdraví,“ uviedol doktor Marko.

Nezávislosť od miestnych samospráv si nepustia

Metodička projektu Zuzana Pálošová považuje za obrovskú výhodu, že asistenti nepatria pod obecné samosprávy.

„Túto samostatnosť sa budeme snažiť zo všetkých síl udržať,“ povedala pre Sme.

Nezávislosť považuje za dôležitú aj koordinátor Šimon Pokoš. Takto majú podľa neho viac možností dosiahnuť výsledok.

Medzi najvýraznejšie zmeny, ktoré sa v poslednom období podarilo dosiahnuť, je veľký nátlak na starostov v súvislosti s odpadom. Mnohé samosprávy sa do náročnej likvidácie odpadu v osadách nechceli púšťať, dnes sa osady čistia.

„Vieme o tom, že úrad splnomocnenca tlačí na to, aby sme šli pod samosprávy. Ja starostom rozumiem, je to balíček peňazí,“ uviedol koordinátor zdravotných asistentov Šimon Pokoš.

Viliam Čislák v Markušovciach povedal, že pre Zdravé komunity sú pripravené európske zdroje z nového programovacieho obdobia. Počíta s rozšírením spravovaných komunít tak, aby bolo v osadách 300 pracovných pozícií asistentov osvety zdravia.

„Som optimista a verím, že vďaka novému operačnému programu peniaze začneme čerpať od 1. 1. 2016,“ povedal minister.

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 324
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 212
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 794
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 842
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podľa Ledeckého je problémom komunít absencia stavebných pozemkov.

Ide o diskrimináciu na základe etnicity, upozornila Ingrid Kosová.


SITA
Ilustračné foto

S neľudským zaobchádzaním sa taktiež stretli utečenci či migrujúci.


SITA
Škola v obci Ostrovany pri Sabinove.

Kritizujú podporu dvojzmennej prevádzky v základnej škole v Ostrovanoch.


SITA
Rómovia bývajú v Pobedime na rovnakom mieste ako pred sto rokmi.

Obce si napríklad nemôžu dovoliť platiť poriadkové služby z vlastného rozpočtu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu