SME

Rómske strany do volieb nešli, Rómovia áno

Politické strany ponúkli na svojich kandidátkach miesta vzdelaným a úspešným Rómom s víziou.

Tomáš Hrustič: Ak rómske strany dokážu vytvoriť stabilné a fungujúce štruktúry na lokálnej a regionálnej úrovni, bude to prvý krok k pevnejšiemu etablovaniu sa aj na národnej úrovni.“ Tomáš Hrustič: Ak rómske strany dokážu vytvoriť stabilné a fungujúce štruktúry na lokálnej a regionálnej úrovni, bude to prvý krok k pevnejšiemu etablovaniu sa aj na národnej úrovni.“ (Zdroj: Roman Čonka)

PREŠOV, BRATISLAVA. Predstava uplatnenia Rómov na kandidátkach majoritných strán bola pred niekoľkými rokmi tabu. Zásadný prelom nastal až v parlamentných voľbách v roku 2012, keď v majoritných stranách dostali miesto rómski kandidáti, medzi nimi aj ženy.

V posledných voľbách sa o rómske hlasy uchádzala aj Strana rómskej únie na Slovensku. Hoci vo voľbách neuspela, prešiel kandidát hnutia OĽaNO Peter Pollák.

V roku 2016 už rómska strana o hlasy voličov nebojuje, uchádzajú sa o ne rómski kandidáti v majoritných parlamentných i mimoparlamentných stranách, pravicových aj ľavicových.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Strany zostali v regiónoch

Do parlamentných volieb plánovali spoločnú cestu  Strana rómskej koalície a Strana Rómskej únie na Slovensku. Prvé jednania uskutočnili ešte v auguste 2015, pripravovali spoločnú kandidátku, prebehli stretnutia so zástupcami Rómov v takmer všetkých krajoch. Nakoniec nezložili volebnú kauciu.

„Etnické rómske strany na Slovensku dlhodobo nemajú vysoké preferencie a aj ich volebné výsledky sú väčšinou veľmi nízke. Významné však je, že v druhej polovici roku 2015 sa dve najaktívnejšie rómske strany dokázali dohodnúť na spoločnej kandidátke a táto dohoda pretrvala,“ uviedol Tomáš Hrustič z Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied.

Hrustič sa rómskej politickej participácii venuje aj v organizácii Národný demokratický inštitút.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

„Vnímam to ako pozitívny signál, že rómska etnická politická scéna cíti, že je tu priestor aj požiadavka na postupné spájanie viacerých rómskych lídrov. To, že strana nezložila kauciu a nezaregistrovala sa do parlamentných volieb, je iná vec,“ dodal.

Úspech rómskych strán vidí na lokálnej a regionálnej úrovni. Podľa jeho slov je táto oblasť pre ne kľúčová.

„Narastá počet rómskych poslancov a starostov, mladých ľudí, ktorí sú aktívni na lokálnej úrovni a prinášajú potrebnú energiu a malé zmeny. V celkovom kontexte politiky sa teda nedá opomenúť lokálna a regionálna politika, pretože tá tvorí základ pre štátnu úroveň," myslí si Hrustič.

Desiati viditeľní

Politické strany prijali na svoje kandidátky hlavne Rómov s vysokoškolským vzdelaním. Oproti voľbám v roku 2012 je v zoznamoch menej rómskych žien. Viditeľná je Silvia Hricková, ktorá kandiduje za Sme rodina - Boris Kollár na 34. mieste.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu

„Ťažko povedať, či naozaj kandiduje len jedna rómska žena, pretože je pravdepodobné, že na kandidátkach menších strán sú aj ďalšie rómske ženy. Na Slovensku neevidujeme etnické štatistiky, a preto vieme vychádzať len z toho, kto z kandidátov sa hlási k svojej rómskej národnosti, respektíve ju neskrýva. Z toho pohľadu vieme, že vo väčšine strán, ktoré sa približujú k päťpercentnej hranici, kandidujú Rómovia. Rómovia nie sú na kandidátkach SaS, SMK a SNS,“ vysvetlil T. Hrustič.

Rómski kandidáti pri svojej kampani využívajú aj silu sociálnych sietí. Podľa Hrustiča túto možnosť využívajú niektorí z nich lepšie, iní horšie. Význam sociálnych sietí však nepreceňuje.

Odbornosť a vízia

„Musíme ich vidieť v širšom kontexte ako súčasť celkovej kampaňovej stratégie, ktorá, keď má byť úspešná, mala by byť vyvážená zo všetkých dôležitých prvkov - renomé kandidáta, priamy kontakt s voličmi, viditeľnosť a sociálne siete sú len jedným z týchto prvkov. Mám prehľad o všetkých rómskych kandidátoch a je vidieť, že všetci robia kampane, ktoré sú vyvážené a stoja v prvom rade na stretávaní sa s voličmi, no sú podporené aj vizuálnou stránkou - pri cestách je vidieť viac bilbordov rómskych kandidátov ako po minulé roky a sú pevnejšou súčasťou straníckych kampaní,“ zdôraznil.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Národný demokratický inštitút sleduje aj volebné programy politických strán, no nehodnotí ich. Kampane rómskych kandidátov sú oproti minulosti viditeľnejšie. Podľa Hrustiča by sa ale nemali zameriavať len na rómskych voličov.

„Je  potrebné zdôrazniť, že bez nerómskych hlasov je veľmi ťažké v parlamentných voľbách uspieť a oni sa nemôžu spoliehať len na rómske hlasy. Ak sa kandidáti budú profilovať len ako "rómski" kandidáti a nezvýraznia v kampani svoje odborné profily, tak ich šanca na úspech bude zákonite menšia. Ak však budú stavať na svojich odborných kvalitách a predstavia voličom jasné a zrozumiteľné vízie a program založený na svojich predchádzajúcich skúsenostiach a odbornosti, budú mať vyššiu šancu uspieť aj u rómskych a tiež u nerómskych voličov,“ dodal.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Ivan Rác: Spoločnosti chcem vrátiť to, čo do mňa investovala

„Je to nielen stabilná, ale aj zodpovedná strana, ktorá má jasnú hodnotovú orientáciu. Ako jediná zo štandardných parlamentných strán sa vo svojom dlhodobom ale aj krátkodobom programe venuje spolužitiu s Rómami,“ hovorí o Kresťanskodemokratickom hnutí kandidát strany Ivan Rác.

Je vysokoškolským pedagógom Univerzity Konštantína filozofa v Nitre, druhé volebné obdobie pracuje ako poslanec obecného zastupiteľstva v Zbehoch. O voličské hlasy sa uchádza zo 60. miesta, na bilbordoch mu robí spoločnosť predseda strany Ján Figeľ.

„Veci verejné mi nie sú ľahostajné. Som učiteľom na vysokej škole a verím, že vzdelanie je cesta k lepšiemu a plnohodnotnejšiemu životu. Tejto spoločnosti chcem vrátiť to, čo do mňa investovala. Som pripravený pre službu ľuďom bez prívlastkov a rozdielov - pre všetkých,“ predstavuje svoje dôvody vstupu do politiky.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Základný program KDH Cesta pre Slovensko vychádza z poznania situácie, že predovšetkým v segregovaných komunitách je spolužitie zaťažené ekonomickými, sociálnymi i kultúrno-civilizačnými problémami. Program KDH stojí na troch pilieroch – pracovať sa oplatí, je nevyhnutné eliminovať dôvody vylúčenia, vzdelanie je cesta k lepšiemu životu.

Ivan Rác si praje žiť v krajine, kde bude existovať rovnosť šancí vo všetkých oblastiach života spoločnosti. Rovnosť šancí na dôstojné bývanie, dobré vzdelanie, plnohodnotnú prácu a kvalitné zdravie. V prípade úspechu vo voľbách sú to aj jeho priority, ktoré chce riešiť.

Ivana Ráca sme sa opýtali, či by v prípade úspechu mal záujem o post splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

„Téma spolužitia s Rómami si zaslúži rozumný, vecný a odborný prístup a nie populistickú politiku, šírenie nenávisti a iracionálne riešenia. Bol by som rád, keby sa po voľbách náš volebný program v tejto téme stal súčasťou programového vyhlásenia vlády,“ dodal.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Silvia Hricková: Jednorazová pomoc nemení veci k lepšiemu

„Som žena, matka, Rómka a veľmi citlivo vnímam aktuálnu sociálnu situáciu a problémy bežného života ľudí. Som občianska aktivistka a viac ako 15 rokov aktívne pomáham ľuďom v rôznych zložitých životných situáciách prostredníctvom sociálneho poradenstva, či charity. Nestačí, ak jednorazovo pomôžem, lebo nemením veci k lepšiemu. Preto som sa rozhodla vstúpiť do politiky a plne sa venovať témam v sociálnej oblasti,“ hovorí o sebe občianska aktivistka Silvia Hricková, ktorá trinásť rokov pracovala v Úrade Košického samosprávneho kraja.

O hlasy voličov sa uchádza prostredníctvom novej strany Sme rodina - Boris Kollár pod číslom 34.

„Podmienky môjho výberu spĺňa hnutie Sme rodina - Boris Kollár. Hnutie má navyše vo volebnom programe exekučnú amnestiu, ktorá pomôže ľuďom vymaniť sa z bludného kruhu exekúcií a chudoby,“ spresnila S. Hricková.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

V prípade úspechu sa chce venovať sociálnej oblasti a navrhovaniu legislatívnych zmien vedúcich k zlepšeniu života ľudí. Chce presadiť reálnu podporu strednej vrstvy Rómov podnikateľov, umelcov, hudobníkov, sociálnych pracovníkov a prirodzených autorít, ktorí budú ďalej pomáhať a vytvárať pracovné miesta pre Rómov žijúcich v osadách.

„Ak podnikateľ dostane dotáciu na rozvoj svojho podnikania, bude zaviazaný zamestnať Rómov z osady, alebo im pomôcť v inej oblasti. Som presvedčená, že podporu strednej vrstvy Rómov, ktorí budú tvoriť hodnoty pre túto spoločnosť, pozitívne pocíti aj majorita,“ upozornila.

Pollákom navrhnuté opatrenie zamestnávania Rómov cez verejné obstarávania sa podľa nej v praxi neosvedčili. Malí podnikatelia sa k verejným zákazkám dostanú ťažko.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

V kampani vsadila na niekoľkoročné základy jej práce v sociálnej oblasti, kde spoznala v teréne veľa ľudí, tiež na osobné stretnutia.

Stanislav Vospálek: Moja kampaň začala v roku 2008

 

O hlasy voličov sa uchádza aj úspešný podnikateľ a poslanec Košického samosprávneho kraja Stanislav Vospálek. V strane MOST-HÍD kandiduje z 30. miesta. Kandiduje za stranu, pri ktorej bol už počas jej vzniku.

„Na Slovenskej politickej scéne môžeme diskutovať napríklad o znížení DPH, ale v žiadnom prípade nemôžme diskutovať o ľudských právach, a preto som v strane MOST - HÍD,“ uviedol.

Chce zlepšiť životné podmienky Rómov, vylepšovať sociálne podmienky pre všetky znevýhodnené skupiny, vrátane zdravotne postihnutých. Keďže podniká, chce zlepšiť aj podnikateľské prostredie, aby sa na Slovensku oplatilo žiť.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Na kampaň vyčlenil desať tisíc eur, ktoré sú na transparentnom účte strany. Má 20 bilbordov, 25 tisíc letákov, 5 tisíc pier a reklamy na autobusoch, osobných autách. Využíva aj sociálne siete. 

„Moja kampaň začala v roku 2008 a pokračuje neustále mojou prácou. Pre mňa je dôležité, aby spoločnosť aspoň trošku cítila, že má niekoho, na koho sa môže spoľahnúť. Snažil som sa počas celého obdobia ľudí spájať a sieťovať, a tak dnes môžem poďakovať niekoľkým desiatkam aktivistov, ktorí mi pomáhajú pri kampani a pracujú na našej spoločnej myšlienke, aby sa nám žilo na Slovensku lepšie bez ohľadu na národnosť,“ dodal.

Ivan Hriczko: Som patriot

„Hlavnými dôvodmi môjho vstupu do politického sveta sú najmä otvorené výzvy v oblasti občianskych tém - práva, ktoré sa týkajú  riešenia chudoby bez rozdielu farby pleti, ochrana našich detí a žien pred biedou, nerovným postavením v spoločnosti a presadzovanie myšlienky, že riešenie otázky rómskej problematiky musí mať strategický cieľ,“ hovorí Ivan Hriczko, ktorý sa o hlasy voličov uchádza za stranu SIEŤ s číslom 78.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Verejnosti je známy hlavne tým, že sa dlhé roky venoval mediálnej práci. Spoluzakladal Rómsku tlačovú agentúru, bol pri tvorbe nového rómskeho národnostného vysielania vo verejnoprávnej televízii. Vyštudoval marketing, pôsobil na Úrade vlády SR.

„Ako jediná politická strana na Slovensku mi ponúkla možnosť bez priameho politického zapojenia byť účastný v procese tvorby strategických materiálov, ktoré sa stali súčasťou politického programu. V súčasnosti som členom stálej pracovnej skupiny Sociálny rozvoj a ochrana, kde mám možnosť využívať svoje skúsenosti a prax,“ spresnil. 

V prípade úspechu hovorí o tom, že treba jasne pomenovať cieľové skupiny, komu a ako pomáhať a navrhovať komplexné programy. Zamerať sa chce aj na kontrolu finančných prostriedkov, ktoré idú do rómskej problematiky.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

„Politici zabúdajú, že platí axióma, ak pomôžeme občanom, ktorí sú na hranici biedy, pomôžeme aj majorite. Ako kandidát do NR SR za politickú stranu SIEŤ chcem ponúknuť skúsenosti, prax a odbornosť a najmä chuť meniť zaužívané stereotypy.“

Do kampane vložil dvetisíc eur, jej základ tvoria stretnutia s občanmi v teréne. Na oslovenie voliča využíva aj sociálne siete.

„Mojím snom je, aby sa splnomocnencom stal človek nie na základe politického výberu, ale na základe odbornosti, znalosti problematiky, konštruktívneho, strategického myslenia. Keby sa prijal tento úzus, vstúpil by som do výberového konania o tento post,“ dodal.

Alexander Daško: Moja kampaň nie je o varení gulášov

Súčasťou kandidátky nateraz najsilnejšej politickej strany SMER-SD je aj hudobník, pedagóg, riaditeľ umeleckej školy a štatutárny zástupca občianskeho združenia Lavuta Alexander Daško. Na kandidátke strany má číslo 147.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

„Impulzom môjho vstupu do politiky je fakt, že mám oči a pozerám sa nimi na samotný život. Vidím chudobu, predsudky a marazmus, ale aj to, ako sa Rómovia snažia prostredníctvom mimovládnych organizácií o zmeny. Bez politickej podpory však ostávajú aj tie najlepšie myslené zámery, projekty a programy ukončené len záverečnými správami, brožúrkami, prípravami nových štúdií a strategických dokumentov,“ uviedol pre SME Alexander Daško.

SMER-SD si vybral preto, že je to najsilnejšia strana v krajine.

„Ak chcem pomôcť Rómom, príslušníkom druhej najpočetnejšej národnostnej menšiny v tejto krajine, tak nestojí otázka, prečo som si zvolil túto stranu, ale vyjadrujem poďakovanie, že mi bola daná takáto možnosť,“ vysvetlil.

Riešiť chce hlavne zamestnanosť Rómov. Na trh práce chce dostať cez legislatívne opatrenia a podnikateľské subjekty 200 tisíc nezamestnaných. Zároveň chce bojovať s úžerou a exekúciami.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Bannerová pozícia

„Ak budú mať prácu a na krk im nebude dýchať úžerník a exekútor súčasne, tak sa dokážu postarať o svoje rodiny a hradiť nájom za byty,“ upozornil.

Podľa jeho slov sa týmto opatrením zamedzí tomu, aby dochádzalo k deložáciám a stavaniu nových chatrčí. Ak budú rodičia zamestnaní, zlepšiť by sa mala aj návštevnosť školských zariadení

Kampaň si financuje z vlastných zdrojov, oporu má v manželke. Stretáva sa so starostami a mimovládkami. Keďže je z hudobníckej brandže, podporu má aj od rôznych kapiel, ktoré pre neho bez nároku na honorár zahrajú menšie vystúpenie. Pomoc pri distribúcii letákov našiel v mimovládnych organizáciách.

„Moja kampaň nie je o varení gulášov a nemám ani nálepkami oblepené auto. Strana mi pomohla tým, že som dostal plagáty formátu A2 a podpisové kartičky, jednorazové zapaľovače, reflexné pásky s logom strany. Čím sa však musím pochváliť, je spätná väzba na sociálnych sieťach alebo sms správami, ktoré dostávam: Pán Daško, máte najčistejšiu kampaň. Takáto vec vás poteší a povzbudí, dá vám silu vstávať ráno o piatej, aby ste sa vybrali na cestu do tej alebo onej obce, osady, mesta,“ dodal.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Peter Pollák: Nezvažujem odchod z funkcie

O voličské hlasy sa uchádza aj súčasný poslanec NR SR Peter Pollák, ktorý vykonáva funkciu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Na kandidátke hnutia OĽaNO-NOVA má číslo 142. Pri nástupe do funkcie predstavil zámer priniesť rómsku reformu, ale komplexný dokument nikdy nepredstavil. Viackrát sa vyjadril, že namiesto písania nových stratégií sa venuje práci v teréne. S programom ide aj do týchto volieb.

„Moje priority vychádzajú z programu hnutia OLaNO-NOVA. Osobne som bol zodpovedný za prípravu programu pre oblasť rómskej problematiky. Má 40 konkrétnych riešení, z toho najkľúčovejšie pre mňa sú:

1. Chcem zaviesť povinnú predškolskú výchovu pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia od troch rokov.

2. Získali sme zdroje na rozšírenie projektov bývania, rozvoja infraštruktúry, zdrojov pitnej vody v osadách a tieto chceme maximálne využiť. Ale žiadne zmeny a investície v rómskych osadách sa neudejú bez participácie samotných Rómov. bez toho, aby Rómovia prijali zodpovednosť za svoju budúcnosť a za riešenie svojich problémov.

3. Vytvoríme pracovné príležitosti pre dlhodobo nezamestnaných výrazným rozšírením využívania sociálneho aspektu vo verejnom obstarávaní."

Peter Pollák spomedzi všetkých kandidátov vedie asi najmasívnejšiu kampaň. Na sociálnej sieti prináša fotografie a videá z návštev lokalít, voličov oslovuje aj pozvaním na kapustnicu.

„Drvivú väčšinu výdavkov v mojej kampani kryje strana, teda hnutie OĽaNO, zbytok nákladov hradím z vlastných zdrojov, tie sú verejne dostupné na mojom transparentnom účte. 80% mojej kampane sa odohráva v teréne medzi ľuďmi, zvyšok predstavuje internetová kampaň. Snažím sa komunikovať s Rómami aj s majoritou, ale prirodzene moja kampaň smeruje viac k Rómom, keďže výsledky mojej práce sa ich bezprostredne dotýkajú,“ spresnil.

V prípade neúspechu v parlamentných voľbách odchod z funkcie splnomocnenca nezvažuje.

„Moje zotrvanie vo funkcii splnomocnenca priamo nesúvisí s tým, či získam poslanecký mandát alebo nie. Samozrejme, že volebné výsledky určite ovplyvnia aj tento post, ale v tejto chvíli nie som ani ja sám schopný predpovedať, ako presne. Momentálne nezvažujem odchod z funkcie, mnohé kľúčové projekty ako napríklad Take away balíček sa práve rozbiehajú, nechcem odchádzať od nedokončenej práce. Voľby ale rozdajú karty nanovo a uvidíme, ako sa situácia vyvinie. Nech dopadnú akokoľvek, tejto téme sa plánujem venovať aj naďalej,“ dodal.

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 101
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 263
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 621
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 779
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 067
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podľa Ledeckého je problémom komunít absencia stavebných pozemkov.

Ide o diskrimináciu na základe etnicity, upozornila Ingrid Kosová.


SITA
Ilustračné foto

S neľudským zaobchádzaním sa taktiež stretli utečenci či migrujúci.


SITA
Škola v obci Ostrovany pri Sabinove.

Kritizujú podporu dvojzmennej prevádzky v základnej škole v Ostrovanoch.


SITA
Rómovia bývajú v Pobedime na rovnakom mieste ako pred sto rokmi.

Obce si napríklad nemôžu dovoliť platiť poriadkové služby z vlastného rozpočtu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu