SME

Moskovské divadlo Romen otvorilo 85. sezónu. Klub Rolik bol pritom

Autori združení v Rómskom literárnom klube vyrazili za kultúrou do Moskvy. Autobusom.

Foto z autobusového zájazdu.Foto z autobusového zájazdu. (Zdroj: Rolik)

BANSKÁ BYSTRICA, MOSKVA. Najstaršie rómske profesionálne divadlo Romen v Moskve otvorilo v septembri svoju 85. divadelnú sezónu. Slovenskí Rómovia združení v Rómskom literárnom klube zorganizovali poznávací zájazd autobusom za ruskou rómskou kultúrou.

"Divadlo Romen je pre nás ikona. Chcel som, aby naši videli, ako pracuje profesionálne divadlo, ktoré má veľkú históriu. V Rusku berú rómsku kultúru vážne," uviedol pre SME Alexander Daško, riaditeľ súkromnej základnej umeleckej školy Lavuta.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Od agitácie k téme lásky

Ruská a cigánska kultúra je dnes v Rusku prepletená, až zliata.

A. Daško

Prvých desať rokov hrali herci divadla Romen výlučne v rómskom jazyku, od roku 1941 začali hrať aj v ruštine. Prvé predstavenia v tridsiatych rokoch propagovali skôr koniec kočovného života a oslavovali usadlý spôsob života Rómov.

Autori hier postupne prešli na základnú tému lásky, pričom čerpali z diel ruskej klasickej literatúry, poézie a hudby, ktorú Rómovia výrazne ovplyvnili. Cigánska pieseň sa objavila v tvorbe A. S. Puškina, L. N. Tolstoja a ďalších ruských básnikov a spisovateľov.

Hercami boli spočiatku Rómovia z táborov, ako nazývajú v Rusku osady. Pod odborným vedením rozvíjali svoj talent a vzdelávali sa. Dnes má divadlo Romen profesionálnych hercov, spevákov a tanečníkov a každý rok aspoň dve premiéry. V septembri 2016 otvorilo svoju 85. sezónu.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Fenomén Sličenko

Umelecký vedúci Romenu, herec, režisér a pedagóg Nikolaj Sličenko začínal v divadle ako šestnásťročný rómsky chlapec z tábora. V súčasnosti je slávnym ruským umelcom s najvyššími štátnymi oceneniami. Romen funguje pod jeho vedením už 35. sezónu.

V sezóne 2016/2017 hrajú v Romene muzikál I. Lebedeva a N. Sličenka My-Cigáni, hru N. Sličenka Dnes je u nás koncert či drámu R. Bogdanova o láske zasadenú do kočovného tábora v 19. storočí s názvom Cigánska nevesta. Premiérou bude 16. septembra hra T. Repina o láske, žiarlivosti a intrigách Kliatba.

Do divadla Romen sa návštevník Moskvy najľahšie dostane metrom zo stanice Dinamo. Zaujímavosťou je, že na tejto stanici je smerová tabuľa odkazujúca na divadlo Romen.

Člen výpravy a riaditeľ umeleckej školy Lavuta Alexander Daško považuje postavenie Rómov v Rusku za výrazne lepšie, ako u nás. Rómski umelci majú vysoké štátne ocenenia, organizujú sa v zväzoch umelcov, dostávajú pracovné príležitosti v majoritných projektoch.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu

"Tam neexistujú osady, neexistujú územia typu Luník IX. Je tam veľa Rómov, ktorí robia vo fabrike, mnohí sa venujú obchodom, živia sa remeslami. V Rusku nerobia rozdiely, či je to cigánska firma," povedal pre SME s tým, že to zrejme súvisí s multikultúrnosťou ruskej spoločnosti. 

Klub Rolik

Rómsky literárny klub združuje od roku 2009 píšucich rómskych autorov prózy a básní zo Slovenska. Klub má právnu formu združenia a spája sa s kultúrou, vzdelávaním aj so sociálnymi aspektmi rómskej menšiny.

Zakladateľom a aktívnym členom klubu je Maroš Balog, jeho pilierom a štatutárnou zástupkyňou Martina Balogová, ktorá pracuje aj v Krajskej asociácii rómskych iniciatív Banská Bystrica. 

Venuje sa mentoringu a tútoringu prvákov a druhákov. Cieľom je lepšie vzdelávať rómske deti a znižovať ich segregáciu v špeciálnych základných školách.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

"Náš klub sa môže pochváliť, že rozširuje svoje rady aj o mladých autorov vo veku 16 – 20 rokov. Cieľom klubu je prezentovať literárnu tvorbu Rómov a o Rómoch," uvádzajú na svojom webe rolik.eu, kde uverejňujú aj autorské básne či poviedky rómskych autorov.

Literárny klub Rolik vydal už sedem zbierok, ôsmu v poradí predstaví verejnosti v decembri. Autori pravidelne publikujú aj v novinách Romano nevo ľil - Rómsky nový list.

Týždenného poznávacieho zájazdu, ktorý združenie zorganizovalo na prelome augusta a septembra sa zúčastnilo 45 ľudí. Finančne ho podporil Úrad vlády SR z programu Kultúra národnostných menšín 2016.

"Videli sme Červené námestie, Kremeľ, Mauzóleum, štátnu Tretiakovskú galériu. V divadle Romen sme navštívili predstavenie Zlatá podkovička, ktoré bolo odohraté v ruskom jazyku, pričom piesne boli spievané v rómčine," priblížila Martina Balogová s tým, že to bol obrovský zážitok.

InzerciaSkryťVypnúť reklamu

 

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 633
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 585
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podľa Ledeckého je problémom komunít absencia stavebných pozemkov.

Ide o diskrimináciu na základe etnicity, upozornila Ingrid Kosová.


SITA
Ilustračné foto

S neľudským zaobchádzaním sa taktiež stretli utečenci či migrujúci.


SITA
Škola v obci Ostrovany pri Sabinove.

Kritizujú podporu dvojzmennej prevádzky v základnej škole v Ostrovanoch.


SITA
Rómovia bývajú v Pobedime na rovnakom mieste ako pred sto rokmi.

Obce si napríklad nemôžu dovoliť platiť poriadkové služby z vlastného rozpočtu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu