SME
Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta

V osadách nemajú prácu, nápadov je dosť

Pomôcť nezamestnaným by mohli aj peniaze z Bruselu, projekty často skončia pri neschopnosti starostov.

(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Nezamestnanosť Rómov nikto poriadne nerieši, hoci nápadov, ako ich zamestnať, je mnoho.

Problémom dlhodobo nezamestnaných Rómov je vzdelanie a fakt, že sa im pracovať za minimálnu mzdu neoplatí. To však nie je problém iba Rómov, ale drvivej väčšiny dlhodobo nezamestnaných a sociálne znevyhodnených skupín.

Kecerovce, v ktorých redaktori Denníka SME strávili päť dní, ukázali, že system štátnych sociálnych dávok a aktivačné práce zlyhávajú. Chýba riadna kontrola a hodnotenie efektivity.

Do obce išlo od roku 2008 celkovo 103 221,96 eur, kontrol bolo desať. Tamojšiemu starostovi nevadí, že reálne nemá 179 ľudí, čo robiť. „Práce v obci nie je až tak veľa, snažím sa ju aj umelo vytvárať. Aj keby mali štyri hodiny prehadzovať sneh z kopy na kopu, má to význam. Získajú aspoň pracovné návyky,“ uviedol starosta Miroslav Galas-Zaufal.

Úplne odlišný pohľad na aktivačné práce predstavujú manželia Ladislav a Rozália Vidličkovci. Tí od od roku 2005 pracovali na rôznych aktivačných a dobrovoľníckych prácach v susednej dedine Opiná. Štát im zmenou zákona skomplikoval život. Po novele Zákona o pomoci v hmotnej núdzi nemôžu pracovať v susednej obci, ale iba v Kecerovciach, kde majú trvalý pobyt.

Tam je dnes bez práce 825 ľudí zo všetkých 3353 obyvateľov. Minuloročný zákon č. 393 upravil podmienky získania aktivačného príspevku len za práce vykonané v mieste, kde majú prihlásený pobyt. Päťdesiatdeväťročný Vidlička má dnes len minimálnu šancu nájsť prácu, do Opinej chodí stále pomáhať bez nároku na mzdu.

Brusel si všimol problém s aktivačkami

Štát ale ponúka šancu pracovať nezamestnaným na kultúrnych pamiatkách ako hrady, kaštiele, historické parky, hradby. Ide o projekt "Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva," do ktorého sa od roku 2012 zapojí podľa údajov ÚPSVaR 840 ľudí bez práce.

Chybu pri "aktivačkách" si všimol aj Brusel. V májovej správe odporúča Slovensku posilniť ich prepojenie so sociálnou pomocou.

Aktivačné práce by podľa Michala Páleníka z Inštitútu zamestnanosti mali vytlačiť sociálne podniky alebo tzv. inkluzívny trh, ktorý by fungoval na podobnom systéme. Inkluzívne podniky by mali povinnosť zamestnávať najmenej 75 percent ľudí, ktorí sú dlhodobo bez práce. Rizikom je ich možné zneužitie, ako tomu bolo pri sociálnych podnikoch. K aprílu sa do aktivačných prác zapojilo 52 607 ľudí

Prehodnotiť štátnu Aktívnu politiku na trhu práce odporúča Sofia Daskalová z mimovládnej organizácie Rómsky inštitút. Jednou z možností je podľa nej prijatie dočasných vyrovnávacích opatrení. Tie by sa mali osobitne zaoberať najmä rómskymi ženámi.

Mimovládka tiež doporučuje novelizovať zákon o verejnom obstarávaní na podporu zamestnávania Rómov, zaradiť sociálne vylúčené rómske komunity do zoznamu znevýhodnených skupín a začať s evidovaním nezamestnaných aj podľa etnicity. Vznik štatistík nezamestnanosti, ktoré by boli vedené na základe etnicity odporúča aj Lucia Nicholsonová z SaS. Strana Rómskej únie Slovenska pochodmi spred niekoľkých týždňov žiadala vznik Rómskej pracovnej agentúry.

Ako zamestnávať Rómov, ukázala obec Spišský Hrhov v okrese Levoča. Obecný podnik takmer 13 rokov z obecných peňazí a eurofondov zamestnáva dvanásť ľudí, najmä Rómov.

Fico vidí Rómov v číslach

Nezamestnanosť na Slovensku dosiahla v apríli tohto roku 14,41 percenta. Premiér Robert Ficoverí, že štatistické čísla skresľujú neprispôsobiví Rómovia.

"Celá eurozóna hovorí o rekordnej nezamestnanosti, nie je to fenomén jednej krajiny. Keby nebola na Slovensku zdeformovaná miera nezamestnanosti veľkým počtom rómskych spoluobčanov, tak Slovensko má dnes 8- či 9-percentnú nezamestnanosť," vyhlásil tento týždeň Fico.

"Ak rozdelíme pracovné ponuky podľa toho, akú kvalifikáciu práca bude vyžadovať, platí, že najvyššia konkurencia medzi uchádzačmi je pri pozíciách s najnižšou kvalifikáciou," uviedla pre SME z portálu Marcela Glevická z portálu Profesia.sk. O pomocné práce sa uchádza najviac nezamestnaných, dodala.

Ministerstvo práce tento rok predstavilo projekt pre dlhodobo nezamestnaných a znevýhodnených ľudí. Udržateľnosť miest by mal zabezpečiť aj systém vyplácania odmien. Spoločne s rezortom kultúry dohliada na projekt "Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva". Zároveň plánuje zmeny v aktivačných prácach. Navrhuje, aby sa príspevok za aktivačné práce mohol aj z dobrovoľníctva.

Prekážkou pri zvýšení zamestnanosti medzi sociálne vylúčenými skupinami je nízka minimálna mzda - 337,7 eur. Priemerná rómska marginalizovaná domácnosť na Slovensku má mesačný príjem 597,6 eur, píše tohtoročná štúdia Rozvojového programu OSN. Mesačný priemerný príjem na jedného člena takejto domácnosti je 112,75 eur. Sociálne dávky tvorili až 63 percent, zvyšné príjmy boli dary a pôžičky.

Exminister práce Jozef Mihál (SaS) si myslí, že by pomohlo zavedenie dočasného obdobia, kedy by mohol dlhodobo nezamestnaný poberať zníženú dávku v hmotnej núdzi aj plat. Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) žiada zavedenie tzv. medzitrhu práce. Nízko príjmové skupiny by mohli poberať dávky aj plat. Podmienkou je, aby aspoň jedna osoba z rodiny bola zamestnaná.

Aké sú minimálne mzdy v Európe

Pomôcť nezamestnaným by mohli aj peniaze z Bruselu, marginalizované rómskych komunít sú jednou z ich priorít eurofondov. "Projekty Európskeho sociálneho fondu mali veľmi malý dopad na zvýšenie zamestnanosti Rómov," upozorňuje Rómsky inštitút. Ako Daskalová dodala, dôvodom je často neschopnosť starostov čerpať peniaze z Bruselu.

Minulý rok rezort práce naštartoval nový program na podporu nezamestnaných do 29 rokov. Miera podpory Rómov v tomto programe nie je známa.

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  3. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  4. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  1. Blúdia parazity aj vo vašom tele?
  2. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
  3. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
  4. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  5. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  7. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  8. Super zábava, super deň
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 16 020
  2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 762
  3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 5 412
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 302
  5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 175
  6. Ako znížiť vysoký cholesterol? 5 122
  7. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 720
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 335
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fero Joke

Šírenie nenávisti je hazardovanie s ľudskými životmi.


a 1 ďalší 8. jún
Jindřich Šídlo, komentátor SeznamZpravy.cz.

Anglickí a talianski fanúšikovia, ktorí premenili centrum Prahy na pivné smetisko, azda pomôžu Čechom vytriezvieť.


8. jún
Pokosenú trávu nevyhadzujte.

Ako sa dá v záhrade využiť tráva.


7. jún
Peter Orlando v rádiovej miestnosti na palube USS ATR-2 v roku 1944.

Podľa niektorých išlo o najlepšie hodiny Ameriky.


a 1 ďalší 8. jún

Neprehliadnite tiež

Fedor Blaščák.

Segregácia rómskych detí sa stala nepriznanou, no faktickou štátnou doktrínou.


10. máj
Vladimír Ledecký.

Komisia by mala byť zložená z ministerských úradníkov, zástupcov krajov, ale aj akademickej obce.


TASR 10. máj
Minister školstva Ján Horecký.

Eurokomisia viedla konanie voči Slovensku od roku 2015.


TASR 26. apr
Janka Zacharová.

Pozrite si rozhovor z projektu Akana.


18. apr
SkryťZatvoriť reklamu