BRATISLAVA. Problémy s rómskymi deťmi musia školy často riešiť samy, od štátu sa pomoci nedočkajú.
Odkazujú to nielen učiteľky z Dobšinej, ktoré vlani upozorňovali na katastrofálne podmienky a teraz otvárajú vlastné rodičovské centrum, ale aj riaditeľ Základnej školy v Šarišských Michaľanoch.
Do školy chodí aj 250 rómskych detí z neďalekej obce Ostrovany, ktoré mali vlastné triedy. Prešovský súd minulý rok v októbri nariadil, že rómske deti majú vyučovať spolu s ostatnými.
Nefunkčný príklad
v októbri 2012 súd v Prešove konštatoval, že škola žiakov segreguje, na poschodí boli triedy pre bielych, dole rómske,
škola má od jesene dvoch riaditeľov, starosta to nevie riešiť.
Začiatkom minulého školského roka zaradili školu do národného programu ministerstva školstva ako vzorový príklad. Jedným z hlavných opatrení mala byť celodenná výchova detí.
V praxi zlyhala na zlých autobusových spojoch a nezáujme politikov. Deťom z Ostrovian odchádzal posledný autobus po 14.00 h, keby chceli ostať dlhšie, museli by ísť domov štyri kilometre pešo.
„Deti nemohli ostať v škole, pretože im chýbal autobus,“ vysvetľuje Igor André z mimovládnej organizácie EduRoma, ktorej dobrovoľníci pomáhajú v škole od februára. Popoludňajšie krúžky podľa neho mali doteraz pre zlé spoje nulový efekt.
Nový riaditeľ školy Jaroslav Valaštiak v apríli požiadal o pomoc ministerstvo aj splnomocnenca pre Rómov Petra Polláka. Pomoc mu síce sľúbili, ale nič nespravili.
Riaditeľ po šiestich mesiacoch nečinnosti úradov stratil trpezlivosť a sám oslovil prešovského dopravcu. Spolu s dobrovoľníkmi sa mu podarilo vybaviť nový spoj. Ten začne premávať od budúceho týždňa a deti môžu ostať v škole do štvrtej.
„Nemali sme s tým žiadny problém, jasne nám povedali požiadavky a my sme im vyhoveli,“ hovorí Pavol Jendroľ z SAD Prešov.
Lístky si nekupujú
Valaštiak zmenil aj systém platenia za cestovné. Rodičia v hmotnej núdzi doteraz dostávali peniaze od školy.
Po novom dostali deti identifikačné karty a prepravca po mesiaci pošle faktúru. „Niektorí rodičia z osady dobili iba jednému zo svojich detí kupón a zvyšné peniaze utratili,“ vraví Valaštiak.
Pollák odmieta, že by za vyše roka vo funkcii nepomohol rómskym deťom, hoci učiteľky z Dobšinej nenavštívil a neriešil ani autobus v Šarišských Michaľanoch. „Na systémové zmeny sú tu iní ľudia.“ On je vraj len poradcom.