SME

Najdôležitejšie domáce udalosti roka 2013

Najdôležitejšie udalosti na domácej politickej scéne sme zhrnuli v ročenke. Naj udalosťou bolo víťazstvo Mariana Kotlebu v župných voľbách v Banskobystrickom kraji.

(Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

Stĺpček Lukáša Filu: Vrchol

sohtyy.jpgSpätne sa môže ukázať, že toto bol najlepší rok kariéry Roberta Fica. Obsadením funkcie generálneho prokurátora Smer takmer zavŕšil preberanie moci v štáte, pričom už nikto nedúfa, že by sa akýkoľvek relevantný post mohol ujsť aj opozícii.

Žiaden z tohoročných škandálov zrejme nebol natoľko vážny, aby vstúpil do učebníc (emigrácia Hedvigy Malinovej, zastavenie vyšetrovania emisnej kauzy či bezvýslednosť pátrania po Gorile sú len pokračovaním starších káuz).

Preferencie strany aj premiéra ostávajú vysoké. Až na zakopnutie s vrecom zemiakov a nakladačku v Bratislave dopadli dobre aj župné voľby.

Nedeje sa žiadna ekonomická pohroma. A hoci sa minulý rok o takomto čase zdalo, že opozícia ani nemôže byť roztrieštenejšia, predsa sa jej to podarilo. Na otázku, ktorý predstaviteľ pravice je jej prirodzeným lídrom a kandidátom na post premiéra, ak by raz Smer prehral voľby, dnes v podstate neexistuje odpoveď. Figeľ? Matovič? Frešo?

Takáto kombinácia sily, verejnej podpory a ochromenia protivníka je nevídaná a podľa doterajšieho výkonu sa zdá, že keby Fico ostal premiérom, dokáže ju zachovávať.

No jeho rozhodnutie kandidovať všetko mení. Buď prehrá a ostane oslabený. Alebo vyhrá a bude musieť opustiť doteraz najvýznamnejší post v štáte a odovzdať vedenie strany, ktorú založil a zosobňuje. V oboch prípadoch sa zdá, že stratí kus toho, na čom mu celú kariéru najviac záležalo – osobnej moci.

Lukáš Fila

1.Kotleba zosmiešnil Smer aj pravicu

Keď Marian Kotleba, bývalý učiteľ informatiky na gymnáziu a potom prevádzkar nočného podniku, ohlásil koncom augusta kandidatúru za Banskobystrického župana, takmer nik tomu nevenoval významnejšiu pozornosť. Napokon sa dostal cez prvé kolo a napriek všetkým predpokladom zvíťazil v druhom. Jeho úspech sa zrazu stal témou tohto roka.

Už niekoľko rokov tituluje časť ľudí zásadne „cigánski paraziti“, presadzuje radikálne riešenia, holokaust označuje za „takzvaný“, SNP považuje za komunistický puč a partizánov za banditov. Pred voľbami len mierne zjemnil xenofóbny slovník a so sľubom práce a spravodlivosti pre všetkých uspel. Uniformu pripomínajúcu gardistickú vymenil za oblek, gardistického pozdravu Na stráž sa však nevzdal.

Pravica nemala pred voľbami spoločného kandidáta, KDH išlo v Banskej Bystrici so Smerom. Županovi Smeru Vladimírovi Maňkovi len tesne ušla výhra v prvom kole. Kotleba v ňom nechal ďaleko za sebou kandidáta SDKÚ Ľudovíta Kaníka. Pravica ani potom svoju porážku nezvládla a banskobystrická SDKÚ s Kaníkom a SaS odmietli pred druhým kolom podporiť proti extrémistovi župana Maňku.

Šéf Smeru Robert Fico sa Kaníkovi posmieval a tvrdil, že s extrémistom vyhrá aj „vrece zemiakov“. „Voľby suverénne vyhrá Vladimír Maňka,“ tvrdil Fico.

O dva týždne ľudia už sledovali na stránkach štatistického úradu v priamom prenose víťazstvo Kotlebu. Ak vyše 26-tisíc hlasov pre Kotlebu v prvom kole šokovalo Slovensko, tak vyše 71-tisíc v druhom definitívne posunulo stredné Slovensko do hnedej reality.

Svetové médiá Kotlebu označili za neonacistu, u nás sa ujalo najmä miernejšie extrémista. Odborníci na extrémizmus sa prikláňajú k označeniu neofašista pre jeho sympatie k vojnovému slovenskému štátu. Prvotný záujem zahraničných médií neopadol, na konci roka vyslala na Slovensko kvôli jeho nástupu svoj tím agentúra Reuters.

Politológovia a sociológovia za príčiny Kotlebovho úspechu označili frustráciu z nezamestnanosti a zlej ekonomickej situácie a neriešenie problémov. Napriek jeho protirómskej agende bol výrazne úspešný najmä v mestách a dedinách, kde nemajú priamu každodennú skúsenosť s Rómami.

„V situácii, keď národ prestáva rozumieť politikom, prišiel Kotleba, ktorý im hovoril niečo, čomu rozumeli, a hlavne to bolo iné, ako roky počúvali. Nevolili extrémizmus, nechceli rozpútať tretiu svetovú vojnu, očakávajú len pomoc. Aj voličov samých prekvapil výsledok,“ hovorí psychológ Karol Kleinmann.

Župan Kotleba nemá v regionálnom parlamente, ktorý ovláda Smer, ani jedného poslanca.

Daniel Vražda

((kotleba))

2.Proti silnému kandidátovi je mnoho malých

Otázkou celého roka bolo, kedy a a či vôbec Robert Fico ohlási svoju kandidatúru na prezidenta. Nechal si to na záver roka a pár dní pred Vianocami to urobil vo veľkom štýle na špeciálnej akcii, kde boli ľudia blízki Smeru a diplomati. Fico je favoritom volieb.

Do Vianoc sa prihlásilo šesť straníckych a sedem občianskych kandidátov. Keďže najpopulárnejšia opozičná politička Iveta Radičová kandidovať nechce, Fico bude zrejme v druhom kole s niektorým zo štvorice Pavol Hrušovský, Andrej Kiska, Milan Kňažko a Radoslav Procházka. Šance Jána Čarnogurského a Petra Osuského sú podľa prieskumov menšie.

Pavol Paška vyhlásil voľby na pomerne skorý termín - už na 15. marca. Kandidáti tak majú na kampaň dva a pol mesiaca.

Miroslav Kern

3.Fico má fotografiu s Obamom

Počas prvého premiérskeho obdobia v rokoch 2006 až 2010 sa to Robertovi Ficovi nepodarilo. Koncom novembra, kedy jeho voliči čakali na rozhodnutie, či pôjde do prezidentských volieb, to dokázal.

Fica prijal v Bielom dome americký prezident Barack Obama a hovoril s ním aj medzi štyrmi očami.

Návšteva bola zvláštna tým, že sa o nej väčšina médií dozvedela, až keď bol premiér vo Washingtone. Neobvyklé bolo aj to, že s ním cestovali až dvaja vicepremiéri Miroslav Lajčák a Robert Kaliňák.

Politici vraj riešili hlavne otázky okolo Ukrajiny, Afganistanu a Sýrie, Slovensko zrejme bude spolupracovať na likvidácii sýrskych chemických zbraní.

Miroslav Kern

003-obama.jpg

4.Prokuratúru obsadil spolužiak Čižnár

„Zdá sa, že nefunkčnosť tejto inštitúcie ako takej nadobúda pomerne významný rozmer.“ Tak charakterizoval premiér Robert Fico začiatkom mája situáciu na Generálnej prokuratúre.

Čo konkrétne mal na mysli, nikdy nespresnil. Stačilo to však na rozbehnutie procesu voľby nového generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Smer o tomto scenári hovoril už po zvolení Jozefa Čentéša za vlády Ivety Radičovej. Ústavný súd pritom stále nepovedal, či bolo v poriadku rozhodnutie prezidenta Ivana Gašparoviča, že Čentéša vymenovať odmietol.

Ficovho spolužiaka Čižnára zvolil Smer 18. júna, prezident ho o mesiac potvrdil. O funkcie následne prišli bývalý šéf prokuratúry Dobroslav Trnka a jeho prvý námestník Ladislav Tichý.

Trnkovi pre kauzu Glance House hrozí, že bude musieť ako prokurátor skončiť. Čižnár o činnosti prokuratúry pod jeho vedením neinformuje.

Matúš Burčík

ciznar2.jpg

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

5.Slovákov zasiahol teror

Slovenska sa tento rok dotkol terorizmus a nestabilná situácia na Blízkom Východe ako ešte nikdy v modernej histórii krajiny.

Vyše dvesto dní strávili v iránskom väzení dvaja slovenskí paraglajdisti Pavol Šeliga a Marek Stolarčík pre podozrenia zo špionáže. Irán pôvodne v máji zadržal osem Slovákov, šiestich prepustil koncom augusta. Len vo februári sa pritom z krajiny vrátil Slovák Matej Valúch, ktorého tam polícia zadržiavala takmer pol roka ako agenta CIA.

Dvaja slovenskí horolezci Peter Šperka a Anton Dobeš sa v júni stali obeťami teroristického útoku v Pakistane. Spolu tam pod horou Nanga Parbat zomrelo jedenásť ľudí.

Na vojenskej základni v afganskom Kandaháre v júli po teroristickom útoku zomrel slovenský vojak Daniel Kavuliak. Ďalší dvaja boli zranení ťažko a štyria ľahko. Útočníkovi Lambarovi Chánovi sa podarilo po zadržaní z väzenia utiecť.

27. decembra zomreli v Kábule dvaja slovenskí vojaci Edmund Makovník a Patrik Fraštia z elitnej jednotky 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline.

Matúš Burčík

6.Policajti v kuklách bili ľudí v osade

„Policajti vtrhli do chatrče, začali ma biť a povedali, že za každé slovo, ktoré poviem, dostanem ďalšiu bitku. Nič sa nepýtali, iba ma začali mlátiť.“ Takto si spomína Milan Hudák z rómskej osady v Moldave nad Bodvou a v neďalekej obci Drienovec na raziu kukláčov. Po zásahu z 19. júna ostalo vyše tridsať zranených Rómov, medzi nimi aj batoľa.

Policajný prezident Tibor Gašpar akciu obhajoval tým, že išlo o štandardnú pátraciu akciu, po ktorej muži zákona získali rešpekt. Razia sa skončila fiaskom - nikoho nevypátrali.

Bitku v osade riešila aj kontrola ministerstva vnútra, pochybenie polície nenašla. Opačný názor mala ombudsmanka Jana Dubovcová, o Moldave sa hovorilo v OSN aj v Bruseli. Raziu preverovala aj Generálna prokuratúra, výsledkom je, že žiada pre zásah polície začať trestné stíhanie.

Rudolf Sivý

752752.jpg

FOTO SME - TIBOR SOMOGYI

7.Vraha právničky Kolesárovej nenašli

Polícia stále nevypátrala páchateľa brutálneho útoku na právničku Ľubicu Kolesárovú, ktorá v polovici apríla zraneniam v nemocnici podľahla.

„V prípade pokračuje vyšetrovanie, zatiaľ nebola obvinená žiadna konkrétna osoba,“ konštatovala hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová. Neznámy útočník 35-ročnú Kolesárovú napadol nožom večer pred jej domom v Bratislave.

Právnička figurovala ako dôležitý svedok v kauze obvinených podnikateľov Sergeja a Alexa Salmanovovcov. Polícia ich zatkla krátko po útoku na Kolesárovú, ale v inej veci. Obvinili ich z korupcie. Kolesárová vypovedala proti Salmanovovcom v súvislosti s ich podnikateľskými aktivitami. V minulosti pre nich pracovala. Právne zastupovala aj podnikateľa Mikuláša Varehu.

Matúš Burčík

8.Bratislava zvládla veľkú vodu

Júnové povodne v hlavnom meste boli viac atrakciou, než pohromou. Aj keď voda na niektorých miestach presakovala, bariéry postavené po veľkých povodniach v roku 2002 mesto ochránili. Vysoká voda tak nespôsobila ani zďaleka také škody, ako na hornom toku Dunaja v Nemecku a Rakúsku.

Dunaj mal historicky najvyšší prietok a hladina stúpla až na 1031 centimetrov, čo je viac ako v roku 2002. Zaplavilo iba pár oblastí.

Zásluhu na zvládnutí povodní majú aj pomerne presné a včasné predpovede stavu Dunaja od SHMÚ. Veľká voda mesto napokon vyšla na 322-tisíc eur. Najviac minuli na postreky proti komárom.

Michal Durdovanský

((povodne))

9.V Košiciach pochodovali za život

Štvrtý ročník bratislavského dúhového pochodu za práva neheterosexuálne orientovaných ľudí na Slovenku tento rok prebil iný sprievod. Konferencia biskupov Slovenska na rovnaký septembrový víkend zorganizovala v Košiciach Pochod za život, ktorého sa zúčastnili desiatky tisíc veriacich. Kresťania v uliciach odmietli právo žien na umelé prerušenie tehotenstva a žiadali väčšiu podporu pre tradičnú rodinu i posilnenie rodičovských práv na výchovu detí.

Biskupi si účasť na pochode pochvaľovali, nahneval ich však nezáujem politikov. Výčitky im adresovali aj v pastierskom liste čítanom v decembri v kostoloch.

„K tejto výzve sa postavili dosť nevšímavo, čo naznačuje, že si už osvojili kultúru smrti, lebo jej aktérom naďalej dávajú veľký priestor a značnú podporu,“ napísali biskupi. V posolstve sa sťažovali aj na šírenie „sodomskej ideológie“. O pár dni na to ohlásila Aliancia za rodinu združujúca 23 kresťanských organizácii, že o väčšej podpore tradičnej rodiny a manželstva mienia vyjednávať s politikmi. Ak im nevyhovejú, zvažujú referendum.

Michal Piško

poch4_res.jpg

FOTO - TASR

10.Žiaci vedia čoraz menej

Hrozivé vysvedčenie dostali slovenskí žiaci od medzinárodnej organizácie. V konkurencii 34 štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) dosiahli podpriemerné výsledky v matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti. Dopadli najhoršie od roku 2003.

Testy ukázali, že matematiku nevie každý štvrtý žiak vo veku 15 rokov. Počty nejdú hlavne stredoškolákom na odboroch bez maturity, zlyháva v nich až 64 percent. „Zo základnej školy k nám nastupujú deti, ktoré nevedia násobilku, pomaly nevedia čítať a písať, ich gramatika je katastrofálna,“ hodnotil riaditeľ Strednej odbornej školy na Ulici SNP v Sabinove Anton Birčák.

Ministra školstva Dušana Čaploviča zo Smeru výsledky nezaskočili, v budúcnosti očakáva ešte horšie. Presný návod, ako zabráni úpadku škôl, zatiaľ nepredstavil. Zlepšenie si sľubuje od zavedenia napríklad povinnej maturity z matematiky pre gymnazistov či povinných prijímačiek na strednú školu.

Učitelia – aktivisti mu odkázali, že kým vláda radikálne nezvýši platy, kvalitných pedagógov do škôl nepritiahne. Vláda učiteľom základných a stredných škôl budúci rok pridá o zhruba päť percent, teda 40 eur mesačne. Dnes v priemere zarábajú asi 800 eur.

Mária Benedikovičová

fotolia_52821130_res.jpg

FOTO - FOTOLIA

Čo je podľa vás udalosť roka?

gasparovic.jpgIvan Gašparovič, prezident

Za udalosť roka 2013 považujem úspešný summit 20 hláv štátov strednej a východnej Európy, ktorý sme organizovali v júni v Bratislave. Na tomto pre Slovensko historicky najväčšom „prezidentskom stretnutí“ sme diskutovali o prioritách pokrízovej obnovy ekonomiky Európskej únie. Za jeden rokovací stôl sa nám podarilo posadiť srbského prezidenta a kosovskú predstaviteľku. Tento formát sa stal akýmsi vzorom pre ďalšie rokovania medzi Belehradom a Prištinou.

fico.jpgRobert Fico, premiér a predseda Smeru, kandidát na prezidenta

Naším cieľom bolo nedostať Slovensko vďaka nezodpovednej finančnej politike do politickej izolácie. Ďalej napriek nevyhnutným konsolidačným opatreniam nezhoršovať sociálne postavenie ľudí, naopak, chrániť ich pred dosahmi krízy a vrátiť im niektoré prvky sociálneho štátu, ktoré sme vytvorili v rokoch 2006 – 2010. A naším tretím cieľom bolo nezvyšovať našou politikou napätie. Ako tímový solidárny štát sme recept Európskej únie na boj proti kríze akceptovali.

paska.jpgPavol Paška, predseda parlamentu

Najsmutnejšou udalosťou roka 2013 je nepochybne úmrtie bojovníka za slobodu a proti apartheidu Nelsona Mandelu. Tento rok bol pre EÚ rokom stabilizácie, čo dokázali aj výsledky volieb v Nemecku. Práve to považujem za mimoriadne dôležitú udalosť na európskej scéne. Zásadnou svetovou udalosťou je mierové riešenie v Sýrii. A v slovenských pomeroch je pre mňa ako Košičana fakt, že Košice boli Európskym hlavným mestom kultúry, čím prispeli k zásadnej propagácii Slovenska.

ciznar.jpgJaromír Čižnár, generálny prokurátor

Udalosť roka 2013 je pre mňa voľba pápeža Františka. Spontánnosťou, solidaritou, priblížením sa k človeku, volaním po spravodlivosti a najmä autentickým prežívaním viery dokázal osloviť nielen veriacich. Stal sa skutočnou morálnou autoritou. Prežívame hodnotovú krízu, a preto konanie pápeža Františka je pre mňa povzbudením, aby človek nestrácal odvahu bojovať za spravodlivosť a zastať sa najzraniteľnejších. Preto aj naďalej jednou z mojich priorít zostáva ochrana maloletých a žien pred násilnou kriminálnou činnosťou.

harabin.jpgŠtefan Harabin, predseda Najvyššieho súdu

Udalostí je veľmi veľa, najviac ma teší, keď sa spory vo svete riešia mierovou cestou. V právnej oblasti je to európsky úspech prokurátora Ladislava Hamrana, ktorý sa po prvýkrát v histórii Slovenska v silnej medzinárodnej konkurencii stal viceprezidentom Eurojustu.

dubovcova.jpgJana Dubovcová, verejná ochrankyňa práv

Verejný ochranca práv historicky prvýkrát predložil parlamentu mimoriadnu správu, ktorej, žiaľ, predchádzalo závažné porušenie ľudských práv. A určite sa zapíše do histórie aj to, že Národná rada Slovenskej republiky porušenie ľudských práv nepovažuje za také dôležité, aby sa ním zaoberala v pléne.

freso.jpgPavol Frešo, predseda SDKÚ, bratislavský župan

V roku 2013 sa nám podarilo viac významných projektov. Spustili sme napríklad prvú etapu Bratislavskej integrovanej dopravy. Obyvateľom regiónu uľahčuje každodenný život. Za pomerne krátky čas sme opravili tri najkritickejšie úseky cesty na pezinskú Babu. Rekonštrukcia bola náročná a nákladná. Ako nielen chlebom je človek živý, preto sa bratislavská župa usiluje o to, aby občania mali aj možnosť kultúrneho a športového vyžitia. Zorganizovali sme napríklad dve fotosúťaže, viac cyklistických súťaží a iných.

bugar.jpgBéla Bugár, predseda Mosta-Hídu

V roku 2013 na verejnosti zarezonovali viaceré udalosti, ale azda najväčšieho počtu ľudí sa dotkla smrť Nelsona Mandelu, ktorý bol jednoznačne jednou z kľúčových osobností 20. storočia. Svojím životom ukázal svetu, že zápas o slobodu nemusí byť márny – čo je dôležitým odkazom , ktorý tu zanechal Nelson Mandela budúcim generáciám.

matovic.jpgIgor Matovič, líder OĽaNO

Jednoznačne víťazstvo vreca zemiakov. Aj keď zemiaky čudne páchli, bohorovnému súdruhovi a jeho poskokovi to natreli na plnej čiare. Myslím, že práve tento nikým nečakaný a nie práve milý pád je začiatok súdruhovho konca. Ak dostane rovnaké K. O. v prezidentských voľbách, už to psychicky nerozchodí a skončí ako veľký Mufty.

figel.jpgJán Figeľ, predseda KDH

Na Slovensku to bol historicky prvý návrh na obžalobu prezidenta v Národnej rade za vedomé a svojvoľné porušenie Ústavy, keď prezident odmietol rešpektovať rozhodnutie NR SR o zvolení Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Vo svete sú to udalosti v susednej Ukrajine, kde státisíce ľudí na námestiach vyjadrili túžbu patriť do spoločného európskeho priestoru. Je to zápas nielen o geopolitickú orientáciu, ale aj o demokratický charakter štátu.

ftacnik.jpgMilan Ftáčnik, primátor Bratislavy

Pre Bratislavčanov je pozitívnou udalosťou naštartovanie strategických dopravných projektov. Patrí sem rekonštrukcia Starého mosta, spustenie nosného systému MHD z centra do Petržalky či nákup moderných električiek, trolejbusov. Vďaka tomu budeme môcť preferovať hromadnú dopravu, rozšírime sieť ekologických tratí. Podporou MHD odľahčíme cestnú infraštruktúru a pomôžeme tak aj tým, ktorí pre pracovné, rodinné povinnosti musia používať osobné auta.

rasi.jpgRichard Raši, primátor Košíc

Ak dovolíte, budem lokálpatriotom a poviem, že pre nás Košičanov bola topudalosťou tohto roka úspešná implementácia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. My Košičania sme sa veľa naučili, pochopili a precítili. Pocítili sme hrdosť na naše mesto a veľký záujem o dianie v ňom. Pochopili sme, že Košice majú obrovský potenciál zmeniť sa na kultúrnu metropolu európskeho významu. Rok 2013 bol silným impulzom a rok 2014 bude veľkou príležitosťou pokračovať v začatej práci.

butora.jpgMartin Bútora, sociológ a spisovateľ

Zápas Ukrajincov za to, aby sa mohli sami rozhodnúť, kam chcú patriť. Zápas o ich slobodu, nezávislosť a európsku budúcnosť, ktorý sa bytostne dotýka Slovákov, Čechov, Poliakov, Maďarov, ale aj ostatných Európanov. Nesmierne náročný zápas s neistým výsledkom. Ale tí Ukrajinci, ktorí sa doňho vložili, budú môcť raz povedať: aspoň sme sa pokúsili – „s chladnou hlavou, horúcim srdcom a železnými nervami“, ako vravia.

kusy.jpgMiroslav Kusý, politológ

Snowden, ako symbolom všeobecného ohrozenia pre stratu súkromia. Doma: víťazstvo Kotlebu v župných voľbách, ako dôkaz neschopnosti našich (pravých i ľavých) politikov účinne čeliť hrozbe extrémizmu.

wienk.jpgZuzana Wienk, riaditeľka Aliancie Fair-play

Spomedzi všetkých udalostí na domácej scéne pre mňa vytŕča kauza Čentéš, pretože smutno-výstižne opisuje všetky dôležité črty súčasného Slovenska. A síce – dokonalé ovládnutie štátu hŕstkou mocných na všetkých úrovniach, fatálne zlyhávanie súdnictva, ignoranciu práva, nedotknuteľnosť tých, ktorí zneužívajú svoje posty. Myslím, že aktéri kauzy v parlamente, vo vedení Ústavného súdu a v Prezidentskom paláci nás dokonale obrali o možnosť nazývať sa právnym štátom.

Ďalšie udalosti roka

Jaunuár

  • Súdny dvor EÚ v kauze skládky odpadu v Pezinku rozhodol, že verejnosť musí mať prístup k územnému rozhodnutiu o umiestnení prevádzky s významným vplyvom na životné prostredie.

Február

  • Do funkcie predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa na šesť rokov zvolili kandidáta Smeru Ondreja Krajňáka.

Marec

  • Richard Sulík zostal na čele SaS. Jeho vyzývateľ Jozef Kollár mesiac potom s poslancami Jurajom Miškovom, Danielom Krajcerom, Jurajom Drobom a Martinom Chrenom odišli zo strany. V máji sa spojili so stranou Nova Daniela Lipšica.

Apríl

  • Dlhoročného predsedu Slovenskej národnej strany Jána Slotu vylúčili z SNS za nehospodárne nakladanie s majetkom strany.

Jún

  • Ministra práce Jána Richtera previezli po havárii na rýchlostnej ceste R1 do bratislavskej univerzitnej nemocnice, kde mu operovali chrbticu.
  • Splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny László Nagy oznámil, že odchádza zo svojho postu. Do konca roka vláda jeho miesto neobsadila.

Júl

  • Odvolanému trnavskému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi sa skončil sabatický rok, v decembri odcestoval do kláštora v Taliansku.

August

  • Pri stavbe tunela Šibenik na diaľnici D1 utrpel strelmajster smrteľné zranenie.

September

  • Krajský súd v Bratislave rozhodol, že Generálna prokuratúra musí zaplatiť odškodné 150-tisíc eur šéfovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi za potvrdenie prepisu jeho telefonátu s Bakim Sadikim z roku 1994.

Október

  • Predsedom Matice slovenskej zostáva aj na ďalšie štyri roky úradujúci šéf Marián Tkáč.

December

  • Vladimír Mečiar ukončil členstvo v HZDS.
  • Predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ Lucia Žitňanská a poslanci Miroslav Beblavý a Magdaléna Vášáryová odišli zo strany.

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu
InzerciaSkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podľa Ledeckého je problémom komunít absencia stavebných pozemkov.

Ide o diskrimináciu na základe etnicity, upozornila Ingrid Kosová.


SITA
Ilustračné foto

S neľudským zaobchádzaním sa taktiež stretli utečenci či migrujúci.


SITA
Škola v obci Ostrovany pri Sabinove.

Kritizujú podporu dvojzmennej prevádzky v základnej škole v Ostrovanoch.


SITA
Rómovia bývajú v Pobedime na rovnakom mieste ako pred sto rokmi.

Obce si napríklad nemôžu dovoliť platiť poriadkové služby z vlastného rozpočtu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu