
-

Štatistika o kriminalite, vzdelanosti a zdravotnom stave Rómov by k ničomu neviedla a mohli by ju označiť za diskriminačnú. Všetky údaje si úrady môžu zistiť, keď ich potrebujú.

-

Dnes nevieme, koľko je Rómov na Slovensku, v akých podmienkach žijú, aké školy navštevujú a či vôbec nejaké vzdelanie dosiahli. To všetko sú údaje bez ktorých sa nedá riešiť rómsky problém. Buď prestaneme zatvárať oči a umožníme efektívne riešiť rómsky problém alebo budeme naďalej nezmyselne a neadresne míňať peniaze na projekty, ktoré nič neriešia. Ja som za efektívne riešenie problému, čo bude na osoh všetkých ľudí žijúcich na Slovensku vrátane Rómov.

Možno si pohnevám zástancov takzvanej politickej korektnosti, ale poznať reálne údaje považujem za užitočné.

Na správne nastavenie politík v jednotlivých oblastiach je potrebný zber etnických dát. V súčasnej dobe sa etnické dáta na Slovensku nezberajú, čo ma za následok, že veľa projektov sa míňa účinkom a nie sú efektívne. Pre nastavení politík v jednotlivých oblastiach treba poznať relevantné dáta a na základe údajov nasmerovať aktivity a dostupné zdroje do oblastí, ktoré to najviac potrebujú.

Mali by sa viesť štatistiky na komunitnom, nie rasovom základe a predpokladám, že mieste orgány už v súčasnosti majú dostatok potrebných informácií na to, aby mohli pracovať.

I v nespochybniteľných demokraciách sa vedú štatistiky kriminality podľa pôvodu páchateľov. Akékoľvek cielené vynakladanie prostriedkov získaných z daní daňových poplatníkov, napr. na vzdelávanie, sa má opierať o čo najspoľahlivejšie štatistické údaje.

Potrebujeme základný prehľad o všetkých významných demografických skupinách, nielen o tej jednej, etnicky definovanej.
Denník SME odteraz položí každý deň najdôležitejším prezidentským kandidátom jednu otázku.
Budeme vyžadovať jednoznačnú odpoveď (napríklad "Áno" alebo "Nie"). V prípade inej odpovede názory kandidátov nezverejníme.
Archív všetkých ankiet nájdete tu.