RANKOVCE, BRUSEL. „Konečne viem, že dokážem niečo dotiahnuť do konca,“ hovorí Milan Gašpar (29).
Žije v osade v Rankovciach od detstva. Róm so základným vzdelaním robí tretí rok občiansku hliadku v obci, ako súčasť aktivačných prác.
So ženou a tromi deťmi sa tlačia v jednej malej miestnosti, ktorú si načierno pristavali k domu jeho matky.
Vo štvrtok preberal v sídle Európskej komisie cenu za najlepší tohotoročný projekt občianskej spoločnosti, ktorého je súčasťou.
Prvýkrát vo vlastnom
cenu udeľuje Európsky
a grécky reverend Arc imandrit Loukataris,
Milan si od decembra stavia ekologický dom s pomocou pôžičky od mimovládnej organizácie ETP.
Košická organizácia získala prestížne ocenenie od Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru za projekt Budujeme nádej. Rómov v osade učí, ako si majú sporiť na úver a vybaviť si legálny pozemok a postaviť dom.
Slováci zvíťazili v konkurencii 81 mimovládnych organizácií z celej Európy.
„Je to super, že obyčajný Róm, ktorý žije z podpory, si dokáže postaviť legálny dom,“ tvrdí Milan. Verí, že o rok už budú bývať prvý raz v živote vo vlastnom.
Naposledy získali cenu pred dvoma rokmi environmentálni aktivisti z Veľkej Británie s projektom Transition Network, ktorý reagoval na rozmáhajúcu sa výstavbu vo veľkomeste. Pred nimi Únia ocenila projekt Social Erasmus za spájanie dobrovoľníkov a študentov z celého sveta na pobytoch.
Milan dva dni pred odletom do Bruselu pyšne ukazoval základy svojho domu na konci osady približne tridsať kilometrov od Košíc.
Najviac práce mu okrem základov dalo zohnať pomocnú ruku na stavbu.
Dom stavia po večeroch a cez víkendy. „Musíme to stihnúť do septembra, keď pôjdu deti do školy,“ hovorí otec, ktorému občas robí problémy slovenčina.
Voda z potoka a bez elektriny
Na konci provizórnej ulice v osade už stoja štyri nové domy. Ako prvé si ich osadníci postavili a skolaudovali sami. Bývajú v nich štyri najchudobnejšie rodiny.