BRATISLAVA. „Tri roky som pracoval v Anglicku, ale uvedomil som si, že nechcem takto žiť a po návrate na Slovensko som sa prihlásil do školy,“ hovorí Marek Baláž (28) z Banskej Bystrice. Patrí k hŕstke slovenských Rómov, ktorí dnes študujú na univerzite.
Najskôr sa chcel venovať sociálnej práci, ale po roku sa rozhodol študovať v Budapešti politológiu na tamojšej stredoeurópskej univerzite.
Na Slovensku žije podľa výsledkov minuloročného Atlasu rómskych komunít vyše 400-tisíc Rómov. Takmer polovica z nich nemá žiadne vzdelanie, 42 percent iba základné.
Podľa prieskumov Rozvojového programu OSN z roku 2010 má len 0,3 percenta Rómov na Slovensku vyššie vzdelanie ako stredoškolské.
Ekonomická univerzita v Bratislave a Centrum pre výskum etnicity a kultúry od utorka spustili program dočasných vyrovnávacích opatrení pre rómskych študentov.
Rómskym maturantom od januára poskytnú bezplatné prípravné kurzy, získajú špeciálne štipendium aj osobnú asistenciu a doučovanie pri nástupe do školy.
Výhodu nedostanú
- Rómsky vzdelávaci fond podporil tento rok vyše 80 študentov,
- za deväť rokov udelil štipendium 1018 Rómom,
- priemerná suma štipendia je 700 eur,
- na štipendiá pre slovenských Rómov vyplatil 738 959 eur.
Prorektorka univerzity Jana Lenghardtová odmieta, že by univerzita mala kvóty na prednostné prijímanie Rómov. Zákon to zakazuje.
Lenghardtová hovorí, že nejde o pozitívnu diskrimináciu.